wtorek, 13 grudnia 2011

ZOMO - hełmy i kaski

Z okazji 30 rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego przedstawiam milicyjne kaski używane przez oddziały ZOMO.

Wz. 67 ZOMO


Wz. 71
Pierwszy kask z przyłbicą wykorzystywany w ZOMO.

Zoltar
W 1982 r. NRD wspomogła PRL dostawami wyposażenia służącego do tłumienia zamieszek. Jednym z elementów były kaski zwane Dziubek albo Zoltar. Drugi przydomek wywodzi się z animowanego serialu "Załoga G". Kaski tego typu były wykorzystywane w Warszawie i Katowicach

Wz. 83 model przejściowy

Wz. 83
Najczęściej występujący kask od połowy lat osiemdziesiątych. Obecnie polska Policja w dalszym ciągu wykorzystuje je podczas ćwiczeń i działań porządkowych. Pewnie podczas EURO 2012 wz. 83 będzie zdobił głowy funkcjonariuszy.

"Sezam"
Na koniec mała ciekawostka. Po 1989 r. chciano "zapomnieć" o kaskach wywodzących się z ZOMO. Tak powstał Sezam czyli spadochronowy wz. 65, nakrętki i nakarczek z wz. 83 i przyłbica z kasku strażackiego.

5 komentarze:

 1. Miałem okazję zobaczyć dziś kolekcję helmów oraz kasków pana Michała i muszę przyznać, że jest imponująca. Zarówno ich dobry stan jak i ilość infomracji jakie posiada na ich temat właściciel przyprawia o zawrót głowy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za uznanie i zapraszam do zapoznania się z innymi materiałami o hełmach i Policji.

   Usuń
 2. Prawdziwe kaski i hełmy ochronne, świetnie się je ogląda :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ich kaski niewiele się różniły od wojskowych w pewnym momencie. Zresztą wielu z nich się zachowywało jak zwykli "żołdacy". Trzeba im jednak oddać że wizualnie robili wrażenie.

  OdpowiedzUsuń