czwartek, 25 października 2012

ORP Gen. T. Kościuszko - 10 lat w służbie

25 października 2002 r. w Gdyni fregacie rakietowej "273" została nadana nazwa ORP Generał Tadeusz Kościuszko. Jest to druga fregata Oliwer Hazard Perry służąca pod polską banderą.

Od samego początku jednostki te były krytykowane za praktycznie wszystko. Ale zastanówmy się jaka wówczas była alternatywa? No właśnie. Przejęcie dwóch fregat pozwoliło wyszkolić setki marynarzy i czynnie uczestniczyć w zespołach natowskich. Niestety fregaty nie doczekały się modernizacji z prawdziwego zdarzenia.

Obecnie planowane jest pozostawienie jednej jednostki do momentu wprowadzenia nowych okrętów.

Dodatkowo 273 ma jedno osiągnięcie jakim nie może się poszczycić żaden polski okręt. W filmie "Polowanie na Czerwony Październik" fregatę USS "Reuben James" zagrał właśnie USS "Wadsworth" Czyli przyszły Kościuszko.

W czerwcu 2011 r. miałem zaszczyt uczestniczyć w Paradzie Morskiej na pokładzie fregaty ORP Gen. T. Kościuszko. Poczułem wówczas moc maszyn, smak okrętowej stołówki i powiew wiatru podczas lądowania Kamana.

Wierzcie mi nie jest to pływający złom jak starają się przekazać niektórzy dziennikarze. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie wszystko jest na tej jednostce tak jak należy, ale lepsze to niż puste nabrzeże i brak okrętów. Pamiętajmy również, że sami Amerykanie usunęli niektóre systemy przed przekazaniem jednostek Polsce.

Naszywka ORP Gen. T. Kościuszko (najprawdopodobniej kopia)
MK-13 - wyrzutnia pocisków SM-1 i Harpoon
OTO Melara

Pokład lotniczy i cień rzucany przez zestaw Vulcan Phalanx. Wygląda jak R2D2.
Kaman SH-2G Super Seasprite
Na koniec mały bonus czyli krótki filmik z czerwca 2011.


0 komentarze:

Publikowanie komentarza