poniedziałek, 12 sierpnia 2013

ORP Kontradmirał Xawery Czernicki

Od 7 do 12 sierpnia w porcie w Gdyni gościł ORP Kontradmirał Xawery Czernicki. Wizyta ta była związana z przygotowaniami do udziału w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO. Od stycznia 2013 roku Polska objęła dowodzenie w tym zespole. Dzięki temu ORP Kontradmirał Xawery Czernicki zostanie po raz drugi okrętem flagowym SNMCMG-1.
ORP Kontradmirał Xawery Czernicki jest okrętem z ciekawą historią. Zbudowany w Stoczni Północnej jako pływająca stacja demagnetyzacyjna projektu 130. ZSRR nie odebrał jednostki, która stała się własnością Stoczni Północnej. Okręt przebudowano na jednostkę wsparcia logistycznego i od września 2001 roku pełni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. 

W okresie przygotowań do operacji Enduring Freedom a także w czasie jej trwania, okręt pełnił zadania patrolowe i wspierał pododdziały sił specjalnych. Nie była to ostatnia misja Czernickiego. W okresie 14 marca - 18 czerwca 2011 r. brał udział w operacji Active Endevour. 

Okręt dzięki modernizacji może obecnie oprócz zadań logistycznych spełniać także funkcję jednostki dowodzenia. Dzięki stosunkowo niewielkim nakładom finansowym, Marynarka Wojenna RP uzyskała jednostkę, mogącą uczestniczyć w misjach międzynarodowych i stałych zespołach sił NATO.

Wielbłąd oznacza udział w operacji Enduring Freedom.
Xawery Czernicki - wiceadmirał (awansowany pośmiertnie w 2007 roku) pełniący funkcję Zastępcy Szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej do 22 września 1939 roku. Zamordowany w Katyniu.


Rufa okrętu wraz z dwoma furtami umożliwiającymi załadunek pojazdów.
Lądowisko dla śmigłowca.
Mostek i podwójnie sprzężona 23 mm armata okrętowa ZU-23-2MR Wróbel II. 

Bandera ORP Kontradmirał Xawery Czernicki.
ORP Kontradmirał Xawery Czernicki opuszcza port w Gdyni. Przez następne kilka miesięcy będzie jednostką flagową w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG-1).

0 komentarze:

Publikowanie komentarza