piątek, 25 października 2013

Hełm PASGT

Rankiem 25 października 1983 roku wojska amerykańskie przystąpiły do inwazji na Grenadę. Wówczas po raz pierwszy zastosowano na masową skalę hełmy PASGT. 30 lat od tamtych wydarzeń warto przybliżyć ten legendarny hełm.

 Hełm PASGT wykonany jest z kevlaru. Charakterystycznym elementem są nisze na słuchawki.

Hełm PASGT ma wiele przydomków. K-pot, kevlar a także Fritz. Szczególnie zainteresowała mnie ta ostatnia nazwa. Wywodzi się ona z rzekomego podobieństwa do niemieckich hełmów z czasów II Wojny Światowej. Poniżej porównanie tych dwóch modeli a jako niemiecki hełm wystąpił M53 BGS. 

 Pokrowiec woodland.
 Pokrowiec 6 color wykorzystywany w czasie wojny w Zatoce Perskiej i misji humanitarnej w Somalii. W 1990 r. UNICOR wyprodukował serię kilkuset sztuk tych hełmów o rozmiarze XL. Powstała wówczas legenda, że doszło do tego z powodu dużej głowy generała Schwarzkopfa. Obecnie gigantyczny (wersja L wchodzi na głowę o obwodzie 62 cm) rozmiar XL jest poszukiwany przez kolekcjonerów z całego świata.
Gogle M-1944 idealnie komponują się z konstrukcją hełmu.Jeden z hełmów PASGT używanych przez Marynarkę Wojenną RP. Więcej informacji o tym hełmie
Amerykańskie hełmy kevlarowe w MW RP

Marines pozostali wierni koncepcji PASGT i wprowadzili do swojego wyposażenia hełm LWH.

Hełm PASGT obecnie jest uznawany za pierwszy hełm kevlarowy. Stał się inspiracją dla innych państw, które skorzystały z koncepcji PASGT. W wielu krajach pierwszymi hełmami kompozytowymi były albo PASGT albo lokalne wzory. 

Obecnie PASGT powoli odchodzi do historii. Ten model zostawił trwały ślad w dziedzinie hełmów i stał się legendą a także symbolem amerykańskiego żołnierza.


0 komentarze:

Publikowanie komentarza