niedziela, 10 listopada 2013

Motorówka M-22

Pomocnicze jednostki pływające są niedoceniane i nierzadko zapomniane. Dlatego warto poświęcić nieco uwagi tym niepozornym ale niezbędnym jednostkom. Jako jedna z pierwszych zostanie opisana motorówka M-22. 10 listopada 1984 roku podniesiono banderę na czwartej z serii motorówek projektu M-35\MW.

M-22 jest jedną z siedmiu motorówek cumowniczych zbudowanych na zamówienie Marynarki Wojennej. Powstała w oparciu o projekt Emilka stworzony w Tczewskiej Stoczni Rzecznej. Głównym projektantem był inż. Waldemar Piłat. 

M-22 jest przeznaczona do zadań cumowniczych, manewrowych i holowniczych. Może transportować 7 osób lub 2,5 tony ładunku. 

Oprócz M-22 w MW RP, a konkretnie w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, służą jeszcze: M-12, M-21, M-35. W Morskim Oddziale Straży Granicznej pełni służbę jeszcze M-36.

Zadania jakie wykonuje motorówka M-22 wraz z załogą nie są i nie będą spektakularne (chyba, że o czymś nie wiem). Są jednak ważnym i niezbędnym elementem działań MW RP i pracy Portu Wojennego. Warto czasami zwrócić uwagę na te niepozorne jednostki i docenić ich pracę. 

Bibliografia
- J. Ciślak "Polska Marynarka Wojenna 1995". 

M-22 - motorówka cumownicza projektu M-35\MW


M-22 a na drugim planie dwie motorówki projektu Delfin.

M-22 wraz z innymi pomocniczymi jednostkami pływającymi.


 M-22 w trakcie asysty w wyjściu fregaty ORP, Gen. T. Kościuszko.
M-22 na tle innego ważnego elementu systemu logistycznego czyli ciężarówki Star 200.
 
Jeżeli masz jakieś sprostowanie albo chciałbyś podzielić się wrażeniami ze służby na M-22 pisz komentarz albo na adres michalszafran@gazeta.pl

2 komentarze:

  1. Panie Naszfotokorespondencie, kiedy nowy wpis? :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Praca Panie Kolego pochłonęła mnie bez reszty. Wkrótce coś pojawi się z mojego przepastnego archiwum ;)

    OdpowiedzUsuń