poniedziałek, 23 grudnia 2013

Global Armour PASGT Helmet

Jakiś czas temu przedstawiłem krótką historię amerykańskiego hełmu kevlarowego PASGT. Tym razem opiszę południowoafrykańską kopię tego modelu. Firma Global Armour produkuje lokalną odmianę hełmu PASGT. 
Hełm na zdjęciach jest wyjątkowy ponieważ był używany przez Wojsko Polskie w Afganistanie. Żołnierze jadący na misję otrzymują pewną kwotę na zakup własnego wyposażenia. Część z nich kupuje hełmy. Najczęściej widać na zdjęciach modele typu MICH\ACH. Zjawisko kupna własnego wyposażenie występuje w wielu armiach służących w rejonach intensywnych działań zbrojnych. Moim zdaniem jeżeli żołnierz uważa, że przydziałowy sprzęt nie spełnia jego oczekiwań (pod względem ergonomii, balistyki), powinien mieć możliwość jego zamiany.

Hełm PASGT produkcji Global Armour został zmodyfikowany przez polskiego użytkownika. Zastosowano podpinkę z hełmu wz. 2005. Pozostałe elementy wyposażenia wewnętrznego pozostały bez zmian w stosunku do modelu pierwotnego. 
Na koniec chciałbym wyrazić moje uznanie i szacunek dla wszystkich żołnierzy Wojska Polskiego uczestniczących w misjach zagranicznych. Szczególnie tych, którzy modyfikowali swoje hełmy czyniąc je wyjątkowymi egzemplarzami.
Przetarcia na czerepie świadczą o tym, że na hełmie zamontowana była blacha pod urządzenia NVG.
Dodatkowym elementem świadczącym o wyjątkowości tego hełmu jest kamuflaż pustynny stworzony przez użytkownika hełmu.
Podpinka z hełmu wz. 2005. Model czteropunktowy zaczął być stosowany od roku 2008.


Pokrowiec na hełm Multicam. Ten model wyróżniają znaczniki IR i kieszeń z tyłu służąca do przechowywania opatrunku osobistego lub akumulatora urządzeń NVG.
Hełm wraz z założonym montażem NVG. Współczesne hełmy charakteryzują się możliwością zastosowania różnych akcesoriów.

Bibliografia
- http://www.globalarmour.co.za/pdfs/pasgt-helmet.pdf
- http://www.gostak.co.uk/composites/southafrica
- http://www.helmy.fora.pl

0 komentarze:

Publikowanie komentarza