niedziela, 23 marca 2014

Cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej w Sopocie

23 marca 1945 roku miasto Zoppot zostało zdobyte przez żołnierzy Armii Czerwonej. W czasie walk zginęło 646 radzieckich żołnierzy. Najprawdopodobniej pochowanych jest tam znacznie więcej osób. W czasie wojny Rosjanie mało uwagi poświęcali na skrupulatne liczenie poległych.
Przez wiele lat 23 marca był obchodzony uroczyście. Zmiany ustrojowe sprawiły, że po latach bardzo niewiele osób odwiedza radziecką nekropolię. Zapominamy kto naprawdę walczył z Niemcami i wyparł ich z tych ziem.

Cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej w Sopocie. Zdjęcia z lat 2009 - 2012.
W czasie uroczystości z okazji 23 marca a także Dnia Zwycięstwa asystuje Kompania Reprezentacyjna MW RP.

Oprócz przedstawicieli władz polskich i służb mundurowych wieńce składają osoby reprezentujące placówki dyplomatyczne Rosji i Ukrainy.
Żołnierze którzy polegli w walce o Sopot początkowo byli pochowani w okolicach Urzędu Miasta. Dopiero po kilku latach zostali przeniesieni na wzgórze w pobliżu ulicy Stefana Żeromskiego.

Pomnik górujący nad cmentarzem ma dość ciekawą historię. W 1909 roku Niemcy na głazie narzutowym umieścili orła o wadze półtorej tony. Miał on symbolizować niemieckie panowanie i straż nad Pomorzem. W 1945 roku został wywieziony do ZSRR i zastąpiony pięcioramienną gwiazdą.
1 listopada na grobach i pomniku pojawiają się kwiaty i znicze. Dobrze, że mieszkańcy pamiętają o żołnierzach, których historia rzuciła do uzdrowiska Zoppot. Polegli w boju żołnierze, niezależnie od narodowości, zasługują na pamięć i szacunek.

1 komentarze: