wtorek, 1 kwietnia 2014

Hełm kevlarowy M87 SADF

Warto przybliżyć południowoafrykańskiego klasyka hełmowego czyli M87. Hełm powstał w ramach zapotrzebowania SADF (South African Defence Forces), które potrzebowały skutecznej ochrony głowy przed pociskami broni strzeleckiej i odłamkami. Warto pamiętać również o tym, że Republika Południowej Afryki była objęta embargiem na dostawy broni i sprzętu. Dlatego niezbędne było opracowanie własnego modelu hełmu. Swoją drogą pierwszymi hełmami kompozytowymi w RPA były izraelskie M83 Orlite. Jak widać Izrael niezbyt przejmował się embargiem i bardzo intensywnie współpracował militarnie z rządem w Pretorii. Sytuacja wewnętrzna i zewnętrzna RPA doprowadziła do rozbudowy własnego przemysłu obronnego, który skupiał się na zapewnieniu żołnierzowi bezpieczeństwa i odpowiedniej siły ognia. Stąd wywodzą się m.in. pojazdy minoodporne i granatniki rewolwerowe dla piechoty.

M87 prezentuje klasyczną sylwetkę pierwszych hełmów kompozytowych i posiada typowe dla modeli izraelskich zapięcie. Dość spora przestrzeń na słuchawki plus wydatnie rozbudowany daszek. Spadochroniarze SADF odrzucili M87 i przez wiele lat wykorzystywali starsze modele hełmów z rodziny M83. 1 batalion powietrznodesantowy uznał ten hełm za zbyt niebezpieczny do wykorzystywania w czasie działań
Eksportowa wersja hełmu M87 była używana przez polskie jednostki AT i najprawdopodobniej Żandarmerii Wojskowej.
Hełm M87 stał się symbolem żołnierza SADF. Wraz z karabinkiem R-4 i pojazdami Casspir na trwale wpisał się w historię zmagań wojsk południowoafrykańskich w czasie Wojen Granicznych. 

Bibliografia
- http://www.camocorp.co.za/als/Head%20gear%20sa.htm
- http://www.cascoscoleccion.com/sudafric/sud87.htm
- http://www.gostak.co.uk/composites/southafrica/

M87 kevlarowy hełm z RPA.

Ubytki lakieru odsłaniają oryginalne fabryczne malowanie hełmu.
Fasunek hełmu. Tradycją w SADF było sygnowanie hełmu numerem konkretnego żołnierza i jego nazwiskiem.
S.A.P. H. I. - South African Pith Helmet Industries w Rosslyn. Hełm z mojej kolekcji nosi numer 000516.
M87 w pokrowcu ochronnym Nutria. Istniała również modyfikacja tego pokrowca polegająca na dodaniu daszka chroniącego oczy przed słońcem.

0 komentarze:

Prześlij komentarz