piątek, 13 czerwca 2014

Hełmy Żandarmerii Wojskowej

Szkarłatny beret to najbardziej znane nakrycie głowy żołnierzy Żandarmerii Wojskowej. Z okazji święta ŻW chciałbym przedstawić znacznie rzadziej stosowane hełmy i kaski.
Bibliografia
- "15 lat Żandarmerii Wojskowej III RP", pod. red. M. Radzimska, Warszawa 2005. 

Po przemianach ustrojowych WSW została rozwiązana a na jej miejsce powołano Żandarmerię Wojskową. Wówczas hełmy patrolowe wz. 64 przemalowano na biało i dodano różne konfiguracje z orzełkiem.
Hełm patrolowy wz. 64 w malowaniu ŻW.
W tym egzemplarzu widoczne są jeszcze oznaczenia WSW.
Hełm wz. 70 w malowaniu ŻW.
Hełm wz. 70 podlegał modyfikacjom, których głównym celem był większy komfort żołnierza. W późniejszych wersjach wymieniono fasunek a sam czerep był lżejszy od pierwotnej wersji wz. 70. 
W dostępnej ikonografii jest bardzo mało zdjęć żandarmów w hełmach patrolowych.
Żandarmeria wykorzystywała również kaski używane przez ZOMO. Zoltar został dostosowany do nowej służby poprzez doklejenie liter ŻW. Ilość i ramy czasowe stosowania Zoltarów w ŻW pozostają nieustalone.
Hełm kompozytowy BAT-98M. Prezentowany poniżej egzemplarz przeznaczony jest do działań policyjnych polegających na zwalczaniu zamieszek. W stosunku do pierwotnej wersji BAT-98 model ten dostosowano do mocowania nakarczka i przyłbicy. Brak jakiejkolwiek ikonografii pozwalającej na ustalenie okresu użytkowania tego modelu.

Ciekawym elementem jest znacznie rozbudowany nakarczek chroniący żandarma przed uderzeniami.

Kask produkcji zakładów Bella. W 2000 roku żandarmi z kompanii reprezentacyjnej ŻW wystąpili w takich kaskach w czasie obchodów Święta Wojska Polskiego.W czasie misji irackiej stosowano specjalne pokrowce na hełmy kompozytowe wz. 2000. Występowały w dwóch wersjach: ŻW i MP. Brak jakichkolwiek metek czy sygnatur. Żandarmów w takich pokrowcach można zobaczyć na zdjęciach z wizyty generała Packa w Iraku.


0 komentarze:

Prześlij komentarz