sobota, 25 października 2014

An-28RM Bryza czyli 20 lat służby nad Bałtykiem

25 października 1994 roku wszedł do służby pierwszy egzemplarz morskiego samolotu patrolowego An-28RM Bryza . Warto przybliżyć historię maszyny o numerze burtowym 1022.

An-28 miały zastąpić w Marynarce Wojennej, dwupłatowe An-2 w zadaniach patrolowych i ratowniczych. Pierwsze samoloty trafiły w 1988 roku do 18. Eskadry Lotnictwa Ratowniczo-Łącznikowego w Gdyni. Były to maszyny w wariancie transportowym. Podobnie jak w przypadku śmigłowców W-3, doświadczenia zebrane w pierwszym okresie eksploatacji posłużyły do ulepszenia konstrukcji. 

W 1992 roku rozpoczęły się próby zmodyfikowanego samolotu przeznaczonego do działań morskich. Bryza została wyposażona w radar obserwacji obiektów nawodnych ARS-100 produkcji Państwowego Instytutu Telekomunikacji (PIT). W późniejszym okresie radar został wymieniony na nowszą konstrukcję ARS-400. Zainstalowano również wyposażenie radionawigacyjne zachodniego pochodzenia, dostosowane do działań z państwami NATO.

Przez dwadzieścia lat służby Bryz w lotnictwie Marynarki Wojennej, samoloty wielokrotnie uczestniczyły w działaniach patrolowych, rozpoznawczych i ratowniczych. Sukcesywnie doposażano w nowoczesną awionikę i wymieniano silniki na nowocześniejsze. Szczytem rozwoju Bryzy okazała się wersja BryzaBis, przeznaczona do wykrywania okrętów podwodnych. Niestety brak środków finansowych i zbyt duża masa sprawiły, że zaprzestano dalszych zaawansowanych prac nad rozwojem tej maszyny. Przyszłe maszyny patrolowe powstaną zapewne w oparciu o platformę C-295, ewentualnie część ich zadań przejmą bsl.

Bryza to kolejny przykład na to, że polski przemysł obronny jest w stanie stworzyć produkty będące idealnymi rozwiązaniami dla wojska. Z dostępnych rozwiązań zbudowano samoloty patrolowo-ratownicze, które skutecznie prowadzą działania nad polskim Bałtykiem. 

Bibliografia
- Ciślak J., Polska Marynarka Wojenna 1995, Gdynia 1995,
- Serafin M., Polska Marynarka Wojenna 1945 - 2007. Kronika wydarzeń, Gdynia 2008, 
- Skowroński G., An-28 w Polsce cz. I, "Lotnictwo z szachownicą" 2003, nr 5.,
- http://www.bl.mw.mil.pl/bryza.php

An-28RM Bryza, n\b 1022 - pierwszy samolot tego typu w polskim lotnictwie wojskowym.An-28RM Bryza w czasie jednego z lotów operacyjnych nad Zatoką Gdańską.
Godło 3. Kaszubskiego Dywizjonu Lotniczego z Siemirowic.

0 komentarze:

Prześlij komentarz