niedziela, 12 października 2014

ORP Lublin

12 października 1989 roku podniesiono banderę na ORP Lublin. Matką chrzestną okrętu była pani Ludmiła Sołowiej - Mańko, nauczycielka z Lublina. 

Jednostki projektu 767 miały zastąpić średnie okręty desantowe projektu 770\771. Doktryna Układu Warszawskiego przewidywała desant 7. Łużyckiej Dywizji Desantowej na tereny Danii. Niezbędne były nowe jednostki mogące zastąpić okręty typu Północny. Prace projektowe zakładały okręty o znacznym stopniu skomplikowania. Miały być uzbrojone w armaty AK-176M wyrzutnie niekierowanych pocisków rakietowych kal. 122 mm i przenosić na pokładzie 10 czołgów T-72 lub 17 BWP-1. Ostatecznie wybrano projekt zakładający budowę mniejszych jednostek mogących przenosić 5 czołgów T-72 i uzbrojonych w zestawy ZU-23-2M Wróbel. Do wsparcia ogniowego desantu planowano wybudować specjalistyczne okręty. 

W połowie lat osiemdziesiątych zamierzano całkowicie wymienić flotę jednostek desantowych, która miała się składać z:
- jednego okrętu dowodzenia desantem proj. 769 Jarząbek
- dwunastu okrętów desantowych proj. 767 Brzegówka
- czterech okrętów wsparcia ogniowego proj. 768 Orłosęp
- dwunastu kutrów desantowych proj. 719 Droździk
- dwunastu małych okrętów desantowych

Kryzys ekonomiczny i zmiany doktryny militarnej Polski doprowadziły do wycofania jednostek proj. 770\771 i wprowadzeniu na ich miejsce pięciu okrętów proj. 767 i trzech kutrów desantowych proj. 719.

ORP Lublin wraz z pozostałymi jednostkami tego typu aktywnie uczestniczy w ćwiczeniach z Wojskiem Polskim jak i siłami NATO. Dawni potencjalni przeciwnicy stali się naszymi sojusznikami. Okręty nie są już jednostkami desantowymi ale transportowo-minowymi. Wypełniają ważne zadania w systemie obronnym państwa. Nie wiadomo jak potoczą się losy jednostek tej klasy po tym jak zostaną wycofane okręty proj. 767. Kiedy to nastąpi? Tylko MON raczy wiedzieć. Najważniejsze żeby Polska nie straciła możliwości transportu wojsk i techniki na nieprzygotowany brzeg.

Bibliografia
- J. Ciślak, Polska Marynarka Wojenna 1995,
- J. Ciślak,  Okręty transportowo-minowe projektu 767, "MSiO 2012", nr 9, 
- J. Ciślak, Orłosęp i Jarząbek. Nieznane okręty dla polskich sił desantowych, "MSiO. Wydanie specjalne 2014", nr 3.

ORP Lublin 821.


Oznaczenie jednego z dziewięciu stanowisk parkingowych na pokładzie desantowym. Można na nich umieścić pojazdy o masie jednostkowej do 45 ton.
ZU-23-2MR Wróbel II.
Widok na pokład desantowy. Jednostki proj. 767 można wyposażyć w tory minowe umożliwiające przenoszenie od 50 do 134 min morskich. Można też przenosić wyrzutnie ładunków wydłużonych przeznaczonych do wykonywania podejść na obszarach zaminowanych.

 Tabliczka znamionowa na ORP Lublin
 Dzwon okrętowy ORP Lublin.
 ORP Lublin w Gdyni.

1 komentarze: