środa, 11 marca 2015

ORP Piorun

11 marca 1994 roku podniesiono banderę na ORP Piorun. Jest to druga z serii jednostka projektu 660 będąca małym okrętem rakietowym. Skomplikowane losy projektu pokazują skomplikowaną drogę Marynarki Wojennej w kierunku NATO. Początkowo okręty były projektowane jako następcy kutrów rakietowych proj. 205. Planowano serię dla Volksmarine (Stocznia w Wolgast) i Marynarki Wojennej PRL (Stocznia Północna w Gdańsku). Ostatecznie jednak po zjednoczeniu Niemiec strona polska zakupiła trzy kadłuby i rozpoczęły się prace mające na celu wprowadzenie jednostek do służby. Z oczywistych względów nie zamontowano rosyjskich rakiet przeciwokrętowych i przez wiele lat jednostki projektu 660 służyły bez uzbrojenia rakietowego (nie licząc pokładowych Strzał). 

Modernizacja okrętów dokonana przez Thales Naval Nederland sprawiła, że jednostki zyskały nowoczesne środki rażenia i wykrywania wrogich jednostek. Wykorzystuje się do tego pociski RBS-15 Mk. III, okrętowy system walki oparty o radar Sea Giraffe i system kierowania ogniem artyleryjskim STING-EO.

Obecnie małe okręty rakietowe nie są już tak atrakcyjnym orężem walki na morzach. Spowodowane jest to słabym uzbrojeniem przeciwlotniczym i niewielką autonomicznością tych jednostek. Polskie Orkany będą jeszcze przez długi czas trzonem sił uderzeniowych Marynarki Wojennej RP.

Załodze ORP Piorun i wszystkim marynarzom związanym z tym okrętem, życzę spokojnej służby i marynarskiego szczęścia.

Bibliografia
- J. Ciślak "Polska Marynarka Wojenna 1995",
- materiały promocyjne Thales Naval Nederland, 2001. 

ORP Piorun (422) mały okręt rakietowy projektu 660.

ORP Piorun zacumowany obok fregat.
ORP Piorun w czasie pokazu z okazji Święta Morza 2014.


Gala banderowa z okazji święta 3. FO.

Okładka płyty CD z 2001 roku na której Thales Naval Nederland pokazał zakres modernizacji okrętów projektu 660. Mam wielki sentyment do tej płyty i tamtych czasów. Była to pierwsza płyta odtworzona w pierwszym komputerze.

0 komentarze:

Prześlij komentarz