środa, 1 kwietnia 2015

Hjelm "Cato" (Soldat 2000), czyli norweski hełm kompozytowy

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych armia norweska postanowiła wymienić hełmy z rodziny Schubertha. W ramach programu Soldat 2000 powstał hełm "Cato" produkowany przez firmę Cato Ringstad AS.

Czerep wykonany został z materiału o nazwie TEPEX® Antiballistic 302. Jest to norweski odpowiednik tworzyw aramidowych o właściwościach balistycznych.

W latach 2000 - 2003 wyprodukowano około 100 tysięcy egzemplarzy tych hełmów, które całkowicie zaspokoiły potrzeby norweskich sił zbrojnych. Po 10 latach użytkowania, model "Cato" został wycofany z wyposażania. Obecnie standardowym hełmem jest FAST Ballistic High Cut Helmet. 

Hełmy Cato w większości trafiły na Litwę. 

Bibliografia
- http://www.cascoscoleccion.com/noruega/nors2000.htm
- http://www.gostak.co.uk/composites/norway/
- http://www.matshelmets.se/no_helm.html#Soldat_2000

Hjelm "Cato" model 2000.


Dwustronny pokrowiec zapewnia maskowanie w warunkach zielonych i zimowych.
Cechą charakterystyczną są mocno zarysowane nisze na słuchawki. Podobne rozwiązania widać w polskim wz. 2000 i szwedzkim Hjalm 90.

Fabryczny kolor hełmu.

Tabliczka znamionowa. Oprócz nazwy i numeru kontraktu podana jest seria produkcyjna i data powstania tego egzemplarza.

Hełm jest dostosowany do używania standardowych gogli ochronnych i innych akcesoriów hełmowych. Bez problemu można przystosować go do używania gogli NVG.

Maska przeciwgazowa Avon S-10 używana przez armię norweską. Oprócz Norwegów wykorzystuję je jeszcze Holendrzy i Brytyjczycy a także szereg jednostek specjalnych.0 komentarze:

Prześlij komentarz