wtorek, 28 kwietnia 2015

ORP Grom

28 kwietnia 1995 roku podniesiono banderę na ORP Grom. Jest to druga z serii jednostka projektu 660 będąca małym okrętem rakietowym. Skomplikowane losy projektu pokazują skomplikowaną drogę Marynarki Wojennej w kierunku NATO. Początkowo okręty były projektowane jako następcy kutrów rakietowych proj. 205. Planowano serię dla Volksmarine (Stocznia w Wolgast) i Marynarki Wojennej PRL (Stocznia Północna w Gdańsku). Ostatecznie jednak po zjednoczeniu Niemiec strona polska zakupiła trzy kadłuby i rozpoczęły się prace mające na celu wprowadzenie jednostek do służby. Z oczywistych względów nie zamontowano rosyjskich rakiet przeciwokrętowych i przez wiele lat jednostki projektu 660 służyły bez uzbrojenia rakietowego (nie licząc pokładowych Strzał).
Modernizacja okrętów dokonana przez Thales Naval Nederland sprawiła, że jednostki zyskały nowoczesne środki rażenia i wykrywania wrogich jednostek. Wykorzystuje się do tego pociski RBS-15 Mk. III, okrętowy system walki oparty o radar Sea Giraffe i system kierowania ogniem artyleryjskim STING-EO.

Obecnie małe okręty rakietowe nie są już tak atrakcyjnym orężem walki na morzach. Spowodowane jest to słabym uzbrojeniem przeciwlotniczym i niewielką autonomicznością tych jednostek. Polskie Orkany będą jeszcze przez długi czas trzonem sił uderzeniowych Marynarki Wojennej RP.

Załodze ORP Grom i wszystkim marynarzom związanym z tym okrętem, życzę spokojnej służby i marynarskiego szczęścia.

Bibliografia
- J. Ciślak, Polska Marynarka Wojenna 1995, Warszawa 1995.
- materiały promocyjne Thales Naval Nederland, 2001.  
Gala banderowa na ORP Grom. 

 Armata morska AK-176M kal. 76 mm.
 Kontener na pocisk rakietowy RBS-15 Mk. 2.
 ORP Grom i barka B-7.
 Modernizacja ORP Grom w Stoczni Marynarki Wojennej, lato 2007.


0 komentarze:

Prześlij komentarz