wtorek, 28 kwietnia 2015

ORP Grom

28 kwietnia 1995 roku podniesiono banderę na ORP Grom. Jest to druga z serii jednostka projektu 660 będąca małym okrętem rakietowym. Skomplikowane losy projektu pokazują skomplikowaną drogę Marynarki Wojennej w kierunku NATO. Początkowo okręty były projektowane jako następcy kutrów rakietowych proj. 205. Planowano serię dla Volksmarine (Stocznia w Wolgast) i Marynarki Wojennej PRL (Stocznia Północna w Gdańsku). Ostatecznie jednak po zjednoczeniu Niemiec strona polska zakupiła trzy kadłuby i rozpoczęły się prace mające na celu wprowadzenie jednostek do służby. Z oczywistych względów nie zamontowano rosyjskich rakiet przeciwokrętowych i przez wiele lat jednostki projektu 660 służyły bez uzbrojenia rakietowego (nie licząc pokładowych Strzał).

Modernizacja okrętów dokonana przez Thales Naval Nederland sprawiła, że jednostki zyskały nowoczesne środki rażenia i wykrywania wrogich jednostek. Wykorzystuje się do tego pociski RBS-15 Mk. III, okrętowy system walki oparty o radar Sea Giraffe i system kierowania ogniem artyleryjskim STING-EO.

Obecnie małe okręty rakietowe nie są już tak atrakcyjnym orężem walki na morzach. Spowodowane jest to słabym uzbrojeniem przeciwlotniczym i niewielką autonomicznością tych jednostek. Polskie Orkany będą jeszcze przez długi czas trzonem sił uderzeniowych Marynarki Wojennej RP.

Pierwszym dowódcą okrętu był kpt. mar. Ryszard Demczuk, który w 2014 roku został Inspektorem Marynarki Wojennej. Dowódcą okrętu przez jakiś czas był por. mar. Sebastian Kała, który ma objąć funkcję pierwszego dowódcy ORP Ślązak. Jak widać okręty rakietowe to kuźnia kadr polskiej floty.

Załodze ORP Grom i wszystkim marynarzom związanym z tym okrętem, życzę spokojnej służby i marynarskiego szczęścia. 

Obszerniejsza historia powstania okrętów proj. 660 została opisana w tekście na portalu historycznym wiekdwudziesty.pl


Bibliografia
- Ciślak J., Polska Marynarka Wojenna 1995, Warszawa 1995.
- Szafran M., Polskie okręty rakietowe 1964 - 2016, Gdańsk 2017. 
- materiały promocyjne Thales Naval Nederland, 2001.  

ORP Grom - okręt rakietowy proj. 660M Gala banderowa na ORP Grom.

 Armata morska AK-176M kal. 76 mm.
Kontener na pocisk rakietowy RBS-15 Mk. 2.
 ORP Grom i barka B-7.
Modernizacja ORP Grom w Stoczni Marynarki Wojennej, lato 2007.

0 komentarze:

Prześlij komentarz