niedziela, 14 czerwca 2015

Baltops 2015 - HDMS Absalon

W czasie ćwiczeń Baltops 2015 bardzo silną reprezentację wystawiła duńska flota. Największą jednostka jaka trafiła do Gdyni to HDMS Absalon (L16). Absalon to uniwersalny okręt zbudowany według modułowej koncepcji Standard Flex. Posiada on bardzo silne uzbrojenie przeciwlotnicze (36 pocisków Sea Sparrow\ESSM) i przeciwokrętowe (do 16 pocisków Harpoon) a także rozbudowaną artylerię okrętową (działo 127 mm, 2x 35 mm).

Ze względu na modułową konstrukcję może być dostosowany do bycia okrętem dowodzenia, desantowym, transportowym i szpitalnym. Pokład lotniczy przystosowany jest do przyjmowania nawet maszyn typu CH-47. Jednostki typu Absalon uczestniczyły aktywnie w zwalczaniu piratów u wybrzeży Afryki. 

Absalon jest przykładem uniwersalnego okrętu mogącego spełniać zadania w zależności od potrzeb. Wielka szkoda, że w Polsce nikt nie ma zamiaru wykorzystać duńskich doświadczeń.

HDMS Absalon (L16)


 HDMS Absalon w porcie gdyńskim.

 Działo kal. 127 mm.
Oerlikon Millenium to zestaw wyposażony w 35 mm działko służące jako ostatnia linia obrony przed samolotami i pociskami przeciwokrętowymi.
0 komentarze:

Prześlij komentarz