niedziela, 14 czerwca 2015

Baltops 2015 - HDMS Peter Willemoes, HDMS Niels Juel

HDMS Niels Juel, HDMS Peter Willemoes to fregaty rakietowe typu Iver Huitfeldt. Zbudowane zostały w oparciu o modułową koncepcję Standard Flex. Głównym zadaniem tych jednostek jest zwalczanie okrętów nawodnych i podwodnych. Służy do tego rozbudowane uzbrojenie w postaci artylerii okrętowej (2x 76 mm Oto Melara, 1x 35 Oerlikon Millenium) i wyrzutni pocisków (do 16 sztuk pocisków przeciwokrętowych Harpoon, do 32 sztuk pocisków przeciwlotniczych SM-2, do 24 sztuk ESSM). Jednostki typu Iver Huitfeldt posiadają konstrukcję zapewniającą jak najmniejszą emisję obrazu radarowego, cieplnego, magnetycznego i dźwiękowego. 

Przy okazji chciałbym podziękować Marynarce Wojennej RP za pomoc w czasie fazy portowej manewrów Baltops 2015. Bez wspaniałych marynarzy ze służb prasowych, załóg kutra K-9 i jachtu motorowego Dragon II nie udałoby się zrobić tylu ciekawych zdjęć.

HDMS Peter Willemoes (F362)


Okręty duńskie wchodzą do portu w Gdyni.


 HDMS Peter Willemoes i OORP Gen. K. Pułaski, Gen. T. Kościuszko.
 OTO Melara Super Rapid.
 Śmigłowiec pokładowy Lynx. Maszyna jest tak ciekawa, że zasługuje na osobny wpis.

Oerlikon Millenium to zestaw wyposażony w 35 mm działko służące jako ostatnia linia obrony przed samolotami i pociskami przeciwokrętowymi.
 Wyrzutnie torpedowe ukryte są wewnątrz kadłuba.
 Wyrzutnie pionowego startu pocisków przeciwlotniczych SM-2.
 Rufa i lądowisko dla śmigłowców.
HDMS Peter Willemoes i ORP Kaszub.
 Taktyczny Wiking.


HDMS Niels Juel (F363). 

 Antena radaru SMART-L. HDMS Niels Juel opuszcza port w Gdyni.

2 komentarze:

 1. Witam jutro będę miał okazję wejść na jedną z tych fregat w Oslo. Cała trójka tu stoi.Może uda mi się zrobić trochę zdjęć. Dziś zrobiłem z brzegu i widać na nich HDMS Peter Willemoes. Jak Pan będzie chciał to wyślę zdjęcia do wglądu i wykorzystania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam wizytę na duńskich okrętach. Za zdjęcia dziękuję ponieważ mam taką zasadę, że na blogu wykorzystuję tylko to co samodzielnie obfocę :)

   PS. Panie z duńskiej marynarki to naprawdę urocze kobiety ;)

   Usuń