sobota, 1 sierpnia 2015

Policyjny W-3A Sokół w Krakowie

W czasie wizyt w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego można mieć szczęście i zobaczyć jak wyglądają maszyny należące do Policji. Ostatnio udało mi się zrobić zdjęcia najnowszego lotniczego nabytku małopolskiej sekcji lotniczej.

Przez wiele lat podstawę lotnictwa policyjnego stanowiły śmigłowce PZL Kania, będące zmodyfikowanym Mi-2. Obecnie w Krakowie będzie używany W-3A Sokół.

Stan lotnictwa policyjnego jest katastrofalny. Śmigłowców jest mało, poza Sokołami to są bardzo przestarzałe konstrukcje i póki co nie widać następców. 

PZL Kania, n\b SN-52XP, 2008 rok.
PZL Kania, od lewej SN-52XP i SN-51XP, 2015 rok. 
Wycofane z eksploatacji śmigłowce PZL Kania zostaną zastąpione przez SN-34XP czyli popularnego Sokoła.Policyjny W-3 Sokół. Jakoś średnio do mnie przemawia metaliczne malowanie z niebieskimi elementami. Osobiście wolałem starszy wariant w ciemnoniebieskim ubarwieniu z białymi akcentami.
 SN-34XP nosił wcześniej oznaczenia SP-VSM i służył w nowosądeckiej Straży Granicznej.
 Kabina transportowa policyjnego Sokoła.


 Silniki W-3 Sokół.


Głowica optoelektroniczna policyjnego W-3A Sokół. 
Star SAFIRE 275-HD czyli głowica FLIR produkcji szwedzkiej firmy Polytech.

Przez najbliższe lata krajobraz w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego będzie okazyjnie urozmaicony widokiem policyjnego W-3 Sokół wraz ze specjalistycznym ciągnikiem Ursus.

3 komentarze:

  1. "Specjalistyczny" Ursus C-360. Chyba dlatego, że pomalowany na granatowo, a nie jak to bywało w oryginale na żółto lub czerwono.

    OdpowiedzUsuń
  2. Granatowy na policyjnych blachach to ewidentnie specjalistyczny ciągnik ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Specjalna wersja z wideo rejestratorem, do pościgów po polnych drogach, dla zmyły na lotnisku.

    OdpowiedzUsuń