sobota, 7 listopada 2015

Er ist wieder da czyli rzeźba Hitlera znaleziona w Gdańsku

31 października 2015 roku podczas prac ziemnych na terenie Muzeum Narodowego w Gdańsku dokonano niezwykłego odkrycia. W ziemi ukryte było popiersie Adolfa Hitlera autorstwa Josefa Thoraka. W okresie istnienia III Rzeszy był on uważany za jednego z czołowych przedstawicieli oficjalnej sztuki. Jego prace charakteryzowały się eksponowaniem cech fizycznych niemieckiego nadczłowieka. Po wojnie zakazano mu prezentowania swoich rzeźb.

Popiersie Adolfa Hitlera datowane jest na 1942 rok. Nie wiadomo w jaki sposób trafiło do ziemi na terenie Muzeum Narodowego. W czasie wojny w pobliżu znajdowało się wiele instytucji państwowych III Rzeszy i być może rzeźba była elementem wystroju. Nie można również wykluczyć, że znajdowała się na terenie Muzeum Narodowego. Według zapewnień Lecha Łopuskiego, kustosza Muzeum Narodowego, popiersie zostanie poddane konserwacji.

Osobiście uważam, że popiersie Adolfa Hitlera powinno zostać wyeksponowane w którejś z gdańskich placówek muzealnych. Jest to wyjątkowy eksponat sztuki III Rzeszy.

Podziękowania dla Muzeum Narodowego w Gdańsku za możliwość wykonania zdjęć.

Głowa Hitlera znaleziona w Gdańsku.

Zło uwiecznione w kamieniu i czekające na odkrycie przez 70 lat.
 Popiersie Adolfa Hitlera znalezione w Gdańsku. Autorem rzeźby jest Josef Thorak. 

0 komentarze:

Prześlij komentarz