niedziela, 13 grudnia 2015

Stan Wojenny 1981 - rekonstrukcja na terenie Stoczni Gdańskiej

12 grudnia na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej odbyła się inscenizacja wydarzeń Stanu Wojennego w Gdańsku. Grupa Rekonstrukcji Historycznej Sojusz, wraz z innymi rekonstruktorami, przygotowali profesjonalne widowisko historyczne przed historyczną salą BHP.

Podziękowania dla GRH Sojusz za pomoc w realizacji materiału. 

Wjazd kolumny pojazdów należących do GRH Sojusz. Deszcz i niesprzyjająca pogoda świetnie zgrały się z wydarzeniami z 13 grudnia 1981 roku.
 Star 29 Hydromil.
 Nysa 522KW.

Unikat w zbiorach GRH Sojusz. Żuk Pegaz czyli opancerzona wersja popularnego dostawczaka, przystosowana do miotania ładunków gazowych.


Star 244 WT czyli popularna lodówa lub dyskoteka.

Oprócz wozów z GRH Sojusz pojawił się unikatowy wóz dowodzenia na podwoziu Stara 29.
Cechą charakterystyczną są anteny systemów łączności.
Wnętrze kryje komfortowe warunki...
... i sprzęt służący do łączności i kierowania działaniami funkcjonariuszy MO.


Flota GRH Sojusz.
Flota GRH Sojusz czyli Milicja Obywatelska przed salą BHP. 
Inscenizacja wydarzeń Stanu Wojennego.
MO przystępuje do aresztowania działaczy Solidarności.Symboliczne staranowanie bramy Stoczni Gdańskiej. W rzeczywistości dokonał tego czołg T-55.


Uazy służyły jako mobilne stanowiska do miotania gazu łzawiącego. Na zdjęciu widać broń z której miotano gaz czyli RWGŁ-3.Scena przedstawiające śmierć Antoniego Browarczyka, najmłodszej ofiary Stanu Wojennego w Polsce.
Antoni Browarczyk został postrzelony z PPS-43. Jak widać na zdjęciu rekonstruktor jest uzbrojony w ten pistolet maszynowy. Dbałość o szczegóły to tradycyjna cecha GRH Sojusz i osób z nimi związanych.Pamiątkowe zdjęcie uczestników rekonstrukcji. Członkowie GRH Sojusz, TRGH, Wielkiej Czerwonej Jedynki wspaniale przedstawili wydarzenia z grudnia 1981 roku. Niesprzyjająca pogoda i polityczny komentarz pracownika IPN (całe szczęście później był praktycznie niesłyszalny) nie przeszkodziły w przeprowadzeniu udanej i merytorycznej akcji rekonstrukcyjno-edukacyjnej. Oby więcej takich inicjatyw pasjonatów.

2 komentarze:

  1. czarno-białe powinny być, znacznie by się lepiej to prezentowało

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W sumie niegłupi pomysł. Będę musiał spróbować.

      Usuń