niedziela, 17 stycznia 2016

M80 czyli iracki hełm kompozytowy

17 stycznia 1991 roku wojska koalicji pod dowództwem Stanów Zjednoczonych przystąpiły do ataku na Irak. Był to skutek niewypełnienia rezolucji 678 wydanej przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Dotyczyła ona wycofania się wojsk irackich z Kuwejtu. 

Wojna w Zatoce Perskiej nazywana jest pierwszą wojną XXI wieku. Po raz pierwszy na masową skalę użyto broni precyzyjnej i wielu innych nowoczesnych rodzajów uzbrojenia. Z okazji 25 rocznicy rozpoczęcia operacji Pustynna Burza przedstawiam iracki hełm kompozytowy M80. 

Irak w latach osiemdziesiątych XX wieku toczył wyniszczającą wojnę z Iranem. Wojska irackie były dość porządnie wyekwipowane w sprzęt pochodzenia radzieckiego i państw należących do NATO. Korzystano również z technologii militarnych z innych krajów świata. W końcu dochody z ropy dawały szerokie możliwości finansowe. Dzięki temu do Iraku trafiły hełmy kompozytowe pochodzące z Korei Południowej. Wykonane są z corlonu będącego koreańskim odpowiednikiem tworzyw kevlarowych. 

Obecnie armia iracka praktycznie nie używa hełmów z epoki saddamowskiej. Mogą się jednak zdarzać jeszcze egzemplarze M80 lub późniejszych wersji M90. 

M80-iracki hełm kompozytowy z okresu operacji Pustynna Burza.

Większość hełmów ma otarcia górnej części czerepu. Może to być spowodowane zdejmowaniem (lub rzucaniem) hełmu na grunt celem odmówienia modlitwy.

Fasunek i podpinka wzorowane były na amerykańskim hełmie M1. Sam kształt czerepu również jest inspirowany legendarną amerykańską konstrukcją.
Podpis właściciela hełmu. Kto wie jak potoczyły się jego losy? Może zginął w 1991 lub w 2003 roku podczas działań armii amerykańskiej. Mógł też zostać ofiarą terroru reżimu Saddama Husseina. Nawet mógł walczyć z polskimi żołnierzami pełniącymi misję stabilizacyjną. A może teraz siedzi w Europie Zachodniej jako ekonomiczny uchodźca? Nie sposób tego ustalić. Jedno co pewne to fakt, że w przeciągu 25 lat świat się zmienił. Teraz na polskich poligonach ćwiczą żołnierze amerykańscy a nowa iracka armia używa czołgów Abrams, które 25 lat temu dziesiątkowały dywizje pancerne Saddama.

0 komentarze:

Prześlij komentarz