piątek, 1 kwietnia 2016

Hełm wz.63

Pierwszy kwartał 2016 roku nie był szczęśliwy dla Czerwonych Beretów. Znieważono generała Edwina Rozłubirskiego a także czasowo wycofano z użycia hełm kompozytowy HA-03.

Hełm wz. 63 powstał na zapotrzebowanie jednostek powietrznodesantowych. Wcześniejsze próby z dostosowaniem hełmu wz. 50 okazały się nieudane i niezbędna była nowa konstrukcja. Wz. 63 wszedł do masowej produkcji i został podstawowym hełmem używanym przez oddziały spod znaku Czerwonego Beretu. Trafił również na wyposażenie armii irackiej i wschodnioniemieckiej. 

Postępująca rewolucja kompozytowo-kevlarowa sprawiła, że hełm wz. 63 zaczął być konstrukcją przestarzałą. Planowano zastąpić wz. 63 nowoczesnym hełmem kompozytowym. Niestety żadna z prób nie przyniosła zmiany na głowach spadochroniarzy. Zdarzały się sytuacje w których oddawano skok z wz. 63 natomiast już na ziemi wkładano hełm wz. 93\2000\2005. Nikt nawet nie zamierzał używać wz. 63 na misjach zagranicznych. Armia iracka została dwa razy pokonana przez Amerykanów zaś Nationale Volksarmee wchłonięta przez Bundeswehrę. Polska została jedynym użytkownikiem popularnego orzeszka.

Ostatecznie to na Maskpol spadł zaszczyt opracowania modelu który miał zastąpić wz. 63. Powstał hełm HA-03. Czasowo dopuszczono go do eksploatacji, która przyniosła gigantyczne rozczarowanie użytkowników. Nie uwzględniono poprawek jakich domagali się spadochroniarze i wraz z błędami konstrukcyjnymi użytkowanie hełmu okazało się bardzo problematyczne. HA-03 zostały zwrócone producentowi, który ma obowiązek naprawić wadliwe elementy. Zobaczymy co z tego wyjdzie...

Do łask powrócił zaś hełm wz. 63 i spadochroniarze dalej wykonują w nich skoki spadochronowe. Póki co termin zwrotu hełmów HA-03 jest nieznany i nie wiadomo jak długo Czerwone Berety będą skakać w legendarnym orzeszku rodem z PRL.

Zachęcam wszystkich do zapoznania się z artykułami Dariusza Borkowskiego dotyczącymi hełmu HA-03
- Borkowski D., HA-03 dla spadochroniarzy, "Raport WTO" 2015, nr 4,
- Borkowski D., Poprawiony Hełm HA-03, "Raport WTO" 2016, nr 1. 

Hełm wz. 63.
Improwizowany pokrowiec wykonany jest z materiału używanego do produkcji spadochronów.
 Stosowano również malowanie maskujące.


 Hełm wz. 63 czyli popularny orzeszek ponownie w służbie Czerwonych Beretów.

0 komentarze:

Prześlij komentarz