niedziela, 29 maja 2016

ICGV Thor

W kwietniu b.r. do gdańskiej stoczni Alkor przybył patrolowiec islandzkiej straży wybrzeża ICGV Thor (Þór). Jednostka ta jest w służbie od 2011 roku i można powiedzieć, że nie ma szczęścia. W czasie budowy patrolowca w Chile doszło do uszkodzeń spowodowanych tsunami.  W późniejszym okresie służył do działań patrolowych, ratowniczych, inspekcyjnych, holowniczych i innych zdań mających na celu zapewnić bezpieczeństwo morskiej strefy ekonomicznej Islandii. 

W czerwcu 2015 roku Thor został uszkodzony przez rosyjski żaglowiec Kruzenstern, który zerwał się z holu w porcie w Reykjawiku. Remont został powierzony polskiej stoczni Alkor sp. z o.o.

Zawsze staram się wykonywać czyste ujęcia całej sylwetki jednostki. Tym razem coś mi jednak przeszkadzało. To coś to wrak latarniowca, który zatonął w listopadzie 2009 roku! Oczywiście próby uratowania dawnej duńskiej jednostki, wybudowanej w 1916 roku, nie powiodły się. Tym sposobem ciekawa i unikatowa jednostka niszczeje w basenie portowym...


Mostek zapewnia bardzo dobrą widoczność wokół jednostki.Bardzo ciekawy widok można podziwiać z tarasu widokowego Europejskiego Centrum Solidarności. Można dostać się tam bezpłatnie w godzinach otwarcia placówki. ECS placówką przyjazną shipspotterom :) ICGV Thor w Gdańsku. Jednostka opuściła Gdańsk wieczorem 28 maja.

0 komentarze:

Publikowanie komentarza