wtorek, 3 maja 2016

ORP Kaszub i Tryton

W piątek 29 kwietnia do Portu Wojennego powrócił ORP Kaszub. Przez ostatni czas przebywał w Gdańskiej Stoczni Remontowej gdzie zamontowano prototypową armatę Tryton.

Tryton to morska wersja 35 mm armaty KDA, która miała stać się orężem lufowego zestawu plot Loara. Tradycyjnie ten pomysł nie wyszedł i pozostaliśmy z licencją na produkcję 35 mm armatę. Jej lądowa wersja powstaje w bólach i ma zastąpić leciwe S-60 kal. 57 mm. Natomiast w związku z programem Kormoran postanowiono opracować morski zestaw. Tak właśnie powstał Tryton. Dzięki współpracy:
- PIT-RADWAR S.A., 
- ZM Tarnów S.A, 
- Akademia Marynarki Wojennej,
udało się wprowadzić ten pomysł w życie. Prototypowy zestaw zamontowano na ORP Kaszub, który wkrótce wyruszy na morskie próby mające potwierdzić skuteczność i jakość tego projektu. W późniejszym okresie Tryton ma trafić na niszczyciele min Kormoran i inne projektowane okręty MW RP. 
ORP Kaszub i Tryton.

 3 maja z okazji rocznicy Konstytucji 3 maja na okrętach podniesiono galę banderową.


ORP Orzeł a w tle wycofana Tarantula.
Prace na ORP Ślązak trwają.

6 komentarze:

 1. Kadłub Slązaka zmienił kolor ? nadbudówka ma inny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brawo za spostrzegawczość. Faktycznie zmiana koloru nastąpiła. Chyba została położona farba okrętowa. Czekamy na dalsze wieści z tej trudnej budowy.

   Usuń
 2. Należy mieć nadzieję, że gabarytowa różnica między Trytonem a Wróblem (zdj. 2.) przenosi się na bojową...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej. Większy kaliber, być może amunicja programowalna no i lepszy system kierowania. Oczywiście nie będzie to tak skuteczne jak rakiety, ale w dobie polskiej mizerii to i tak duży postęp.

   Warto pamiętać, że to na razie zestaw testowy a na seryjnych Kormoranach część będzie schowana pod pokładem (mam na myśli ten podest).

   Usuń
  2. A czy istnieją przeszkody by zamontować Trytony na Ślązaku (w miejsce planowanych 30mm)?

   Usuń
  3. Póki co Tryton musi przejść kurację odchudzającą i porządne testy. Projekt Ślązaka nie zakładał opcji montażu Trytonów.

   Usuń