wtorek, 12 lipca 2016

USS Mount Whitney w Gdyni

Dziś do gdyńskiego portu handlowego zawitał amerykański okręt dowodzenia USS Mount Whitney. Tradycyjnie amerykańscy marynarze nie są gościnni dla Polaków i jednostka nie jest dostępna do zwiedzania. Rzekome zagrożenie (chyba separatyści kaszubscy) nie pozwala na bliższe kontakty społeczeństwa z US Navy. Jakoś we wszystkich portach na Morzu Bałtyckim są bardziej otwarci niż w Gdyni.

USS Mount Whitney to okręt dowodzenia typu Blue Ridge. Zbudowano tylko dwie jednostki - USS Blue Ridge i USS Mount Whitney. Do służby weszły na początku lat siedemdziesiątych. Ich głównym zadaniem jest dowodzenie operacjami desantowymi i innymi działaniami na morzu. USS Mount Whitney to flagowa jednostka 6. Floty. Może również wziąć na swój pokład kilkuset żołnierzy a także śmigłowce.

USS Mount Whitney wziął udział w działaniach na Haiti, Afganistanowi i Libii. Dostarczał również zaopatrzenie do Gruzji w 2008 roku. 

Bibliografia
 

 USS Mount Whitney (LCC-20) w Gdyni.

 Działko 25 mm Mk 38. Przeznaczone jest do zwalczania zagrożeń asymetrycznychTrzymanie kamizelki kuloodpornej w taki sposób świadczy o tym, że jest ona rzadko noszona przez załogę. Oczywiście obsady Browningów w gotowości do odparcia potencjalnego ataku terrorystycznego.Zestaw przeciwlotniczy Phalanx

Sylwetka USS Mount Whitney przypomina stare lotniskowce z okresu II wojny światowej.

 Na pokładzie lotniczym zaprezentowano śmigłowiec MH-60S Knight Hawk.
Okręt bezpiecznie dotarł na miejsce cumowania unikając tradycyjnych niebezpieczeństw w porcie gdyńskim.

2 komentarze:

  1. Dlaczego nie bratają się ze społecznością w Polsce? A gzie indziej tak? Wiadomo - w Polsce alkohol i dziewczyny...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szczerze to nie mam zielonego pojęcia. Na Baltopsie amerykańskie okręty obstawione kontenerami w w Niemczech otwarte pokłady i pełna gościnność.

      Usuń