sobota, 11 lutego 2017

97. rocznica Zaślubin Polski z morzem - Puck 2017

10 lutego 2017 roku w Pucku odbyły się uroczyste obchody 97. rocznicy Zaślubin Polski z morzem. 

Niestety 97 lat po uzyskaniu dostępu do morza decydenci z Warszawy zapomnieli o korzyściach i zobowiązaniach wynikających z posiadania granic na morzu. Od lat Marynarka Wojenna RP jest niedofinansowana i wręcz zapomniana. Dziś ogłoszono "Strategiczną Koncepcję Bezpieczeństwa Morskiego RP", ale co z tego jak brakuje środków na realizację modernizacji sił okrętowych. Ile to już było planów i koncepcji rozwoju MW RP? Nigdy nie udało się w całości zrealizować zamierzeń i decydowano się na półśrodki. Dostęp do morza i uczestnictwo w NATO wymaga większego zaangażowania i czynów a nie słów.

Kompania Reprezentacyjna MW RP wystawiła wartę przed pomnikiem generała Józefa Hallera.


Po godzinie 12 nad Zatokę Pucką nadleciał śmigłowiec Mi-14PŁ n\b 1010 z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego. Załoga zrzuciła wieniec upamiętniający rocznicę Zaślubin Polski z morzem.


Mi-14PŁ i PŁ\R miały zostać zastąpione przez śmigłowce Airbus Helicopters H-225M Caracal. Decyzją polityków przetarg został anulowany i ciągle brak jakichkolwiek decyzji odnośnie zastąpienia wysłużonych Mi-14. Wraz z przeciągającym się remontem Anakond osłabia to polskie lotnictwo morskie. Wkrótce będzie poważny problem z wykonywaniem zadań SAR i ZOP na obszarze Morza Bałtyckiego i Zatoki Gdańskiej.

Ukłon Mi-14PŁ przed licznie zgromadzoną publicznością.0 komentarze:

Prześlij komentarz