sobota, 18 lutego 2017

SD Tempest - holownik do obsługi lotniskowców Royal Navy

Dlaczego w szarą i wilgotną sobotę wybrałem się z aparatem do Nowego Portu? Odpowiedź jest prosta - SD Tempest. Jest to holownik kanadyjskiego projektu ART 80-32 wybudowany przez stocznię Safe Co. Ltd. w Gdańsku. Holenderski Damen całość prac zlecił polskiemu zakładowi.

SD Tempest trafi do firmy Serco, która prowadzi kompleksową obsługę Royal Navy. Oprócz zadań holowniczych jednostki pływające zapewniają różnorodne zadania logistyczne na rzecz brytyjskiej floty. Głównym zadaniem holownika SD Tempest będzie obsługa holownicza lotniskowców HMS Queen Elizabeth i HMS Prince of Wales. Holownik posiada trzy pędniki każdy napędzany osobnym silnikiem.

Zainteresowanych szczegółowymi danymi technicznymi odsyłam na Portal Morski 

SD Tempest - holownik do obsługi lotniskowców Royal Navy.Odbijacze z szarego materiału mają nie pozostawiać śladów na kadłubach okrętów Royal Navy.


Maszt jednostki jest składany dzięki czemu będzie łatwiej prowadzić prace holownicze w bezpośredniej bliskości lotniskowca.SD Tempest opuszcza port w Gdańsku i udaje się w podróż do Portsmouth.2 komentarze:

  1. Odnoszę wrażenie, że holownik pochylony (bardziej zanurzony) jest na lewą burtę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gratuluję spostrzegawczości! Faktycznie jednostka wyszła z lekkim przechyłem i pewnie zniwelowano go w czasie rejsu. Obecnie jest na wysokości Cieśnin Duńskich.

      Usuń