niedziela, 12 marca 2017

T-34\85 w Wejherowie

12 marca 1945 roku oddziały Armii Czerwonej i Wojska Polskiego zdobyły Wejherowo. Na pamiątkę tego wydarzenia w mieście ustawiono pomnik w postaci czołgu T-34\85. Od 1970 roku na skrzyżowaniu DK 6 i drogi do Piaśnicy stała powojenna wersja tego legendarnego wozu. Niestety został on w 2008 roku przeniesiony w inne miejsce. Po prostu pewnym osobom i organizacjom nie podobał się ten pomnik. Była to kolejna akcja wymierzona w miejsca pamięci poświęcone żołnierzom 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte. Całe szczęście nie wszyscy mieszkańcy Pomorza dają się ogłupić chamskiej propagandzie historycznych politruków. 

Przy okazji chciałbym polecić doskonałą monografię 1. BPanc. autorstwa Kamila Anduły. 1. Warszawska Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte jest rzetelną publikacją dotyczącą tej jednostki. Oczywiście przeciwnicy należytego upamiętniania polskich żołnierzy i tak jej nie przeczytają. Im wystarczą tylko slogany na dresach i puste hasła serwowane przez partyjnych towarzyszy i historycznych politruków.

Przenosiny miały jednak jeden pozytywny aspekt. Postawiono tablicę poświęconą poległym żołnierzom 1. BPanc. oraz tablicę dotyczącą walkom tej jednostki w marcu 1945 roku.

Pierwsze miejsce lokalizacji czołgu w Wejherowie. Są to jedne z moich pierwszych cyfrowych fotografii jakie wykonałem przy użyciu Canona A430.


0 komentarze:

Prześlij komentarz