sobota, 22 lipca 2017

HNoMS Otto Sverdrup w Gdyni

W związku z rosyjsko-chińskimi manewrami morskimi na Bałtyku na kilka godzin do gdyńskiego portu zawinął HNoMS Otto Sverdrup. Jednostka zacumowała w wewnętrznej części portu handlowego i błyskawicznie uzupełniła paliwo. Następnie udała się na Bałtyk w celu śledzenia Rosjan i Chińczyków.

Pięć okrętów typu Fridtjof Nansen weszło do służby w latach 2006 - 2011 i zastąpiło fregaty typu Oslo. Oparto je o hiszpańskie jednostki typu Alvaro de Bazan, którą opisywałem na blogu we wrześniu 2016. Budowa w Hiszpanii kosztowała Norwegów 2,6 miliarda USD i na lata zapewniło zdolności do zwalczania okrętów nawodnych i podwodnych. Okręty tego typu wielokrotnie brały udział w misjach NATO i UE.

HNoMS Otto Sverdrup w GdyniJeżeli przed godziną 7 rano widzisz samotnego człowieka z aparatem to chyba warto mu zrobić zdjęcie ;) Barka paliwowa użyta do uzupełnienia paliwa norweskiej fregaty.
Norweska fregata opuszcza port w Gdyni. Udała się na Bałtyk w celu śledzenia okrętów chińskich i rosyjskich. W naszych mediach praktycznie niezauważenie przeszła wizyta rosyjskich jednostek napędzanych reaktorami atomowymi - Dymitr Doński i Piotr Wielki. 

No i znowu byłem obiektem do fotografowania przez norweskich marynarzy.


 MG-3 czyli powojenna wersja legendarnego MG-42.

Norweskie siły zbrojne od 2011 roku wprowadzają hełmy Ops Core FAST Ballistic High Cut Helmet. 
Sea Protector - zdalnie sterowany wkm Browning kal. 12,7 mm.


0 komentarze:

Prześlij komentarz