środa, 28 marca 2018

T-34\76 - Gdańsk, Aleja Zwycięstwa

28 marca 1945 roku żołnierze 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte wzięli udział w uroczystości zawieszenia flagi na Dworze Artusa. W tym samym dniu w Gdyni doszło do symbolicznych zaślubin z morzem. 
Zaraz po wojnie na cokole został umieszczony czołg M4 Sherman jednej z radzieckich jednostek pancernych uczestniczących w walkach o Pomorze. W 1946 roku zastąpiono ten wóz pojazdem z 1. Brygady Pancernej.  Bohaterem tej uroczystości był porucznik Julian Miazga, który w szturmie Gdyni dowodził czołgiem o numerze 121.
T-34\76, Gdańsk Aleja Zwycięstwa. W czerwcu 2017 roku przeszedł renowację i został doprowadzony do jak najbardziej zbliżonego wyglądu z 1945 roku. Korzystając z ładnej lipcowej pogody wykonałem kilka ujęć tego czołgu. Zanim po raz kolejny jakaś grupa idiotów dokona aktu wandalizmu na tym pomniku żołnierzy Wojska Polskiego.


Mam nadzieję, że szaleństwo polegające na usuwaniu pomników ku czci żołnierzy Wojska Polskiego nie dosięgnie ostatniego gdańskiego T-34. Niestety osoby o ograniczonym potencjale intelektualnym oraz funkcjonariusze partyjni oddelegowani na front walki historycznej uważają ten pomnik za coś co należy usunąć i zastąpić czymś co pasuje do ich wizji świata. Szkoda, że stają w jednym szeregu z ISIS i prawdziwymi komunistami.

0 komentarze:

Prześlij komentarz