sobota, 7 kwietnia 2018

Święto 13. Dywizjonu Trałowców - 2018

Początek kwietnia to tradycyjnie święto 13. Dywizjonu Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety. Tym razem w dość nietypowej formie bo w 2017 roku obchodzono 71 lat od powstania jednostki a w tym roku 88 lat. Jak do tego doszło? 13. dTR przejął tradycję Dywizjonu Minowców, który został sformowany w 1930 roku.

Przed 13. Dywizjonem Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety rysuje się dość ciekawa przyszłość. Wprowadzenie pierwszego niszczyciela min proj. 258 - ORP Kormoran a także podpisanie umowy na kolejne dwa okręty oznacza, że jednostka będzie miała najmłodsze okręty w całej MW RP. Pozwoli to na wycofanie trzech niszczycieli min proj. 206 FM w tym jednego już w tym roku. Przy okazji zapraszam do zapoznania się z moim tekstem o przyszłości ORP Mewa jako okrętu muzealnego

OORP Mewa, Czajka i Flaming. 

Podniesienie bandery na ORP Kormoran.
Wyjście ORP Kormoran w celu złożenia wieńca ku czci poległych marynarzy. ORP Śniardwy.

Marynarze zapewniali atrakcje najmłodszym uczestnikom święta jednostki. Dlatego wz. 2005 pojawił się w dość specyficznej modyfikacji.

Topola - S. Wóz saperski zbudowany przez AMZ Kutno na podwoziu Iveco.Star 266.
Star 266 z żurawiem Famaba.


Powrót ORP Kormoran z Zatoki Gdańskiej. kmdr por. Piotr Sikora - dowódca 13. Dywizjonu Trałowców przyjmuje defiladę pododdziałów. 

0 komentarze:

Prześlij komentarz