środa, 23 maja 2018

Parada okrętów 3. FO z okazji nominacji kadm. Jaworskiego na dowódcę COM-DKM

22 maja odbyła się uroczystość nominacji kontradmirała Krzysztofa Jaworskiego na dowódcę Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego.

Kadm. Jaworski służbę w MW rozpoczął na okrętach rakietowych OORP Hutniki Metalowiec. Następnie pełnił wysokie stanowiska w 3. FO aż do dowodzenia całą flotyllą. Oprócz tego był szefem sztabu 8. FOW, W 2010 roku został skierowany do służby w Zespole Asystenta Szefa Sztabu Generalnego ds. Marynarki Wojennej w Sztabie Generalnym WP w Warszawie. Dwa lata później, w 2012 roku, wrócił do Gdyni, na stanowisko Szefa Oddziału Szkolenia Dowództw i Ćwiczeń w Dowództwie Marynarki Wojennej. W 2013 roku pełnił obowiązki na stanowisku szefa sztabu w pionie zastępcy dowódcy ds. wsparcia NATO Training Mission (NTM-A) w Afganistanie. 

Podziękowania dla Marynarki Wojennej RP za możliwość realizacji materiału fotograficznego. 

Życiorys kadm. Jaworskiego 

Kontradmirał Krzysztof Jaworski dowódcą COM-DKM. 

Dowódca Generalny RSZ generał broni Jarosław Mika przekazuje dowodzenie 3. FO kmdr. Wojciechowi Sowie.
 Kompania Reprezentacyjna MW RP ma już karabinki MSBS-R Grot.


Następnie goście udali się na pokładzie okrętu szkolnego ORP Wodnik na Zatokę Gdańską gdzie odbyła się parada okrętów 3. Flotylli.

Parada okrętów 3. FO na Zatoce Gdańskiej.

ORP Gen. T. Kościuszko


 ORP Kaszub


 ORP Piorun
 ORP Grom

 ORP Heweliusz.
 ORP Nawigator
 ORP Bałtyk.


Na samym końcu pojawiła się niespodzianka czyli ORP Orzeł. Jakiś czas temu media obiegła informacja, że okręt uległ poważnym uszkodzeniom w czasie pożaru. Jak widać na załączonych obrazkach Orzeł jest sprawny i jest w stanie samodzielnie poruszać się w położeniu nawodnym. Oby wreszcie wrócił do służby w dOP bo remonty przedłużają się niemiłosiernie.

ORP Sęp.


 ORP Zbyszko.

 ORP Maćko.


ORP Kormoran kręcił się w pobliżu parady, ale obowiązki nie pozwoliły na uczestnictwo w tym wydarzeniu.

1 komentarze:

  1. Kopania reprezentacyjna ma najnowsze karabinki, a niektórzy marynarze w tych bardziej przyziemnych jednostkach nadal mają hełmy wz. 67 i broń starszą niż wielu jej użytkowników.

    OdpowiedzUsuń