środa, 4 lipca 2018

ORP Błyskawica - lipiec 2018

4 lipca 2018 roku odbyła się operacja holowania niszczyciela ORP Błyskawica z Portu Wojennego na Skwer Kościuszki. Nie mogłem opuścić takiej okazji i zobaczenia H34 w ruchu.

Przed Świętem MW pojawiła się informacja, że okręt będzie przeholowany na Zatokę Gdańską i zostanie oddana salwa honorowa z okazji 100 lat MW RP. Całe szczęście do tego nie doszło bo nie warto narażać tej unikatowej jednostki na oddziaływania fal. Zdecydował o tym szereg różnych czynników a w dniu parady okrętów i tak były dość niekorzystne warunki na wodzie. 
Okręt został wykorzystany do dwóch innych wydarzeń odbywających się w Porcie Wojennym: 
- pogrzebu marynarzy zamordowanych w okresie stalinowskim. 27 czerwca 2018 roku na oksywskiej nekropolii spoczęli:  kadm.Adam Mohuczy, kmdr pil. Kazimierz Kraszewski, kmdr Wacław Krzywiec, kmdr Marian Wojcieszek, kmdr por. Robert Kasperski, kpt. mar. Adam Dedio, kpt. mar. Zdzisław Ficek, bosm. Edmund Sterna, st. mar. Jerzy Sulatycki, 
- uroczystości przekazania dowodzenia 3. Flotyllą Okrętów kmdr. Mirosławowi Jurkowlańcowi 

Po tym wszystkim trzeba było bezpiecznie przemieścić okręt na swoje tradycyjne miejsce a już od 5 lipca 2018 roku okręt i załoga wracają do swojej tradycyjnej roli czyli edukowaniu społeczeństwa o historii i zasługach MW RP.
Tradycyjnie odsyłam do tekstu o historii Błyskawicy w latach 1937- 46
 ORP Błyskawica - wiekdwudziesty.pl

 Operację holowania Błyskawicy prowadził okręt ratowniczy ORP Zbyszko.

Jaka szkoda, że na swoim tradycyjnym miejscu nie cumował ORP Kaszub. Byłaby to idealna okazja uwiecznić na jednym ujęciu największe okręty MW RP.

 Holowanie Błyskawicy nie mogło się odbyć bez udziału holowników H-5 i H-7.

Po około 30 minutach Błyskawica została przeholowana kanałami portowymi do Basenu Prezydenta.

Motorówka M-22 musiała zabezpieczać operację holowania Błyskawicy. Trochę szkoda bo delikatnie przeszkadzała zrobieniu ujęcia sylwetki okrętu, ale cóż bezpieczeństwo ponad wszystko.


Załoga ORP Błyskawica.1 komentarze: