niedziela, 1 lipca 2018

Święto MW - Parada Morska 2018

24 czerwca 2018 roku z okazji 100 lecia istnienia Marynarki Wojennej na wodach Zatoki Gdańskiej odbyła się parada morska w której wzięły udział okręty z kilku państw. MW RP zaprezentowała wszystko to co najlepsze w swoim arsenale.

Niestety brak sensownej i wieloletniej wizji daje o sobie znać i okręty polskiej floty są coraz starsze a wiele z nich może zwyczajnie nie doczekać rocznicy bitwy pod Oliwą (2027). Zamiast tego po raz kolejny chcemy zastosować doraźne i tymczasowe rozwiązanie, które stanie się docelowe. Stracono dwie dekady i nic nie wskazuje żeby w kolejnych latach było lepiej. W II RP i PRL można było stworzyć odpowiednie warunki dla programów okrętowych i pozyskać stosunkowo nowoczesne jednostki dostosowane do naszych wymagań. Współczesna Polska szuka okazji na świecie żeby jak najmniejszym kosztem przejąć jakieś okręty. Tym samym kupić sobie kilkanaście lat spokoju. To wszystko się tak cyklicznie powtarza...

ORP Kormoran - niszczyciel min proj. 258. Najnowsza jednostka w polskiej flocie. Zbudowana w ciągu kilku lat w prywatnej stoczni co stanowi piękny przykład, że lepiej zlecenie na budowę okrętów przekazać podmiotowi niezależnemu od państwa. Wkrótce rozpocznie się budowa drugiej a następnie trzeciej jednostki dzięki czemu będzie można zastąpić 50 letnie niszczyciele min typu 206FM. 
 ORP Wodnik
Dzięki uprzejmości MW RP paradę obserwowałem z pokładu holownika H-6 z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Prezydent RP - Andrzej Duda paradę przyjmował z pokładu ORP Nawigator.
Parada Morska 2018 - Święto Marynarki Wojennej. 
ORP Gen. K. Pułaski. Fregaty miały stanowić rozwiązanie pomostowe do czasu wprowadzenia korwet Gawron. W polskich warunkach prowizorka jest najlepsza a okręt ma już za sobą 18 lat służby i w sierpniu po raz pierwszy dojdzie do strzelania pociskami przeciwlotniczymi (bo przeciwokrętowe Harpooony już dawno wycofane).


ORP Kaszub czyli jedynak floty. O historii powstania tego pięknego okrętu więcej w tekście

Jedynaki floty OORP Gryf, Kaszub i Ślązak - wiekdwudziesty.plChińska fregata rakietowa Binzhou. Więcej o tej jednostce w jednym z wcześniejszych wpisów.

PLAN Binzhou - odwaszegofotokorespondenta.blogspot.comFGS Magdeburg. Więcej o tej jednostce w jednym z wcześniejszych wpisów.

FGS Magdeburg - odwaszegofotokorespondenta.blogspot.com

 FNS Hanko. Więcej o tej jednostce w jednym z wcześniejszych wpisów.

FNS Hanko - odwaszegofotokorespondenta.blogspot.comP12 Dzukas - litewska jednostka patrolowa typu Flyvefisken.


USS Oak Hill - okręt desantowy typu Harpers Ferry. Więcej o tej jednostce w jednym z wcześniejszych wpisów.

USS Oak Hill - odwaszegofotokorespondenta.blogspot.com

ORP Piorun - okręt rakietowy proj. 660M. Więcej o historii powstania tych jednostek

Polskie okręty rakietowe 1964 - 2016 - wiekdwudziesty.pl
ORP Grom.


ORP Lech - okręt ratowniczy proj. 570.


ORP Heweliusz - okręt hydrograficzny proj. 874ORP Gniezno - okręt transportowo-minowy proj. 767.

ORP Czajka - niszczyciel min proj. 206FM.


FS Céphée - niszczyciel min typu Tripartite.

FS L'Aigle - niszczyciel min typu Tripartite.HDMS Freja - jednostka patrolowa typu Diana. Okręt ten reprezentował duńską marynarkę wojenną.


ORP Wdzydze (646) - trałowiec proj. 207M.

P-06 Cesis. Więcej o tej jednostce w jednym z wcześniejszych wpisów.

P-06 Cesis - odwaszegofotokorespondenta.blogspot.com


SG-311 - Morski Oddział Straży Granicznej
ORP Maćko.
Po raz kolejny miałem okazję zobaczyć w ruchu okręt podwodny proj. 877E - ORP Orzeł. Jednostka ta jest w ciągłym remoncie i obecnie trwają postępowania przetargowe na naprawę i modernizację poszczególnych elementów. Jest jeszcze bardzo długa droga do odzyskania pełnej gotowości i sprawności.

ORP Sęp - okręt podwodny typu Kobben. W grudniu 2017 i w czerwcu 2018 roku wycofano dwie jednostki tego typu (dawne OORP Kondor i Sokół). Póki co nie ma żadnych szans na zastępstwo dla nich (albo jeszcze nie znaleziono nigdzie okazji do przejęcia za półdarmo) i wszystko wskazuje, że w ciągu dwóch-trzech lat pozostaniemy wyłącznie z jednym okrętem podwodnym. Kobbeny miały dać czas na spokojny wybór nowego okrętu podwodnego a tymczasem uśpiły decydentów i dzięki temu błyskawicznie tracimy zdolności do prowadzenia wojny podwodnej na Bałtyku.


Dwie jednostki z Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego MW zabezpieczały paradę żeby żadna jednostka cywilna nie przeszkodziła w jej przebiegu.


Nie wszyscy mieli tyle szczęścia żeby podziwiać paradę z Zatoki Gdańskiej lub śmigłowca Mi-2 (pozdrowienia dla chłopaków robiących prawdziwy Photex z powietrza) dlatego część jednostek weszła do portu w Gdyni Wejściem Południowym. Była to niepowtarzalna okazja żeby z bliska przyjrzeć się okrętom uczestniczącym w paradzie.
ORP Kaszub.
P12 Dzukas - litewska jednostka patrolowa typu Flyvefisken.


FNS Hanko.
ORP Piorun

ORP Grom.
ORP Lech.HDMS Freja.
Zamykający paradę ORP Maćko. I tym okrętem kończę póki co cykl fotografii związanych z obchodami Święta Morza i rocznicy 100 lat MW RP.

1 komentarze: