piątek, 29 kwietnia 2011

ORP Orzeł

ORP Orzeł to trzecia jednostka MW, która nosi nazwę drapieżnego ptaka. Bandera na ORP Orzeł została podniesiona 29 kwietnia 1986 roku. Planowano zakup trzech egzemplarzy okrętów proj. 877, ale kryzys ekonomiczny skutecznie temu zapobiegł.

Przez 30 lat służby Orzeł skutecznie wykonywał zadania bojowe i sławił polskie tradycje podwodniackie. Wielokrotnie ćwiczył z okrętami państw NATO pozwalając im doskonalić procedury wykrywania okrętów podwodnych rosyjskiej konstrukcji.
ORP Orzeł mimo swoich 30 lat jest najnowocześniejszym polskim okrętem podwodnym. Posiada unikalne możliwości dzięki którym jest skutecznym środkiem do zwalczania okrętów nawodnych i podwodnych potencjalnego przeciwnika. Niestety czas nie stoi w miejscu i okręt powoli zaczyna odstawać od innych jednostek tego typu na Bałtyku. Za kilka lat niezbędna stanie się wymiana okrętu na nowocześniejszy model. Do tego czasu trzeci Orzeł wraz z załogą dalej będą wypełniać swoje zadania. Oby to była spokojna i bezpieczna służba, czego osobiście życzę.
 ORP Orzeł w czasie parady morskiej w 2011 roku.

 Bardzo długi czas ORP Orzeł spędził w Stoczni Marynarki Wojennej.


ORP Orzeł w czasie parady z okazji nominacji kontradmirała Krzysztofa Jaworskiego na dowódcę Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego.

 ORP Orzeł na Zatoce Gdańskiej.

 ORP Orzeł - parada z okazji 100 lecia MW RP0 komentarze:

Publikowanie komentarza