czwartek, 15 marca 2012

ORP Kaszub

15 marca 1987 r. podniesiono banderę na ORP Kaszub. Miał to być początek serii dużych okrętów budowanych w Polsce. Prace koncepcyjne trwały od połowy lat siedemdziesiątych. Od samego początku okręt miał przysłowiowego pecha. Wodowanie kadłuba było dość niefortunne, potem doszły kłopoty z jakością wykonania. Dodatkowo pojawiła się niechęć ZSRR do sprzedaży wyrzutni rakiet plot. OSA-M. W późniejszym okresie doszły problemy gospodarczo-ustrojowe.Wszystko to sprawiło, że finalny wyrób pod nazwą ORP Kaszub znacznie różnił się od planowanej koncepcji.

Po kilku latach udało się jednak doprowadzić Kaszuba do stanu pozwalającego jego normalną eksploatację. Od początku lat dziewięćdziesiątych stał się koniem roboczym MW RP uczestnicząc w wielu ćwiczeniach i wizytach zagranicznych (np. udział w obchodach zwycięstwa w Bitwie o Atlantyk).

Tylko od czasu do czasu pojawiają się westchnienia specjalistów i pasjonatów o tym jak naprawdę miały wyglądać korwety projektu 620 budowane w Stoczni Północnej. Przyszły ORP Ślązak również ma pecha i  zmieniały się koncepcje jego wyposażenia (oczywiście na gorsze). Widocznie taki już los dużych okrętów bojowych budowanych w polskich stoczniach.

Bibliografia
- J. Ciślak, Polska Marynarka Wojenna 1995, Warszawa 1995.

ORP Kaszub (240) 

Zamiast planowanej wyrzutni pocisków przeciwlotniczych OSA-M zamontowano 3 zestawy ZU-23-2M Wróbel


Wyrzutnie rakietowych bomb głębinowych RBU-6000. W czasie jednej salwy można odpalić 24 sztuki a łączny zapas rbg wynosi 96 szt.

 Wyrzutnia torpedowa DTA-53-620
 Bomby głębinowe na ORP Kaszub.
W 2016 roku zamontowano prototypowy zestaw artyleryjski kal. 35 mm Tryton.
ORP Kaszub - parada okrętów 3. FO z okazji nominacji kadm. Jaworskiego na dowódcę COM-DKM

 Wyjście ORP Kaszub na paradę z okazji 100 lat MW RP. Dzwon okrętowy ORP Kaszub.

Trzy generacje okrętów - OORP Kaszub, Gen. T. Kościuszko i Ślązak. Każda jednostka to zarówno zaprzepaszczone szanse jak i setki wyszkolonych specjalistów. 

5 komentarze:

 1. Jako dawny załogant miałem niewątpliwą przyjemność obchodzić 25 lecie podniesienia bandery na ORP "Kaszub" będąc na burcie tegoż okrętu. 1OO lat !!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć
   Mi niestety nie było dane być na tej uroczystości:(
   Jak macie jakieś fotki z tej imprezki to poproszę:)
   Zawsze miło powspominać.
   Pozdrawiam Krzysiek K.

   Usuń
 2. Gratuluję służby na tak ciekawym i ładnym okręcie.

  OdpowiedzUsuń
 3. polemizował bym..... jesli chodzi ociekawość. Ładny istotnie jest,miałem okazję pływać od 1990-92r jako motorzysta.Powinniśmy wiedzieć , że była...jest to jednostka prototypowa ,pierwsza z serii której budowy nie rozpoczęto, więc mnóstwo było niedociagnieć i problemów konstrukcyjnych np ułożenia rurociągów,położenia zaworów, planów systemów itp. Były to czasy kiedy w Gdańsku założono nam armatę 76mm, zamiast balastu na dziobie,ale co by nie mówic FAJNIE BYŁO.

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie ze względu na ciekawą historię ta jednostka zasługuje na uwagę. Także różne koncepcje wykorzystania tego okrętu. Mam nadzieję, że kiedyś doczekam się dokładnej historii ORP Kaszub ze wszystkimi szczegółami i wspomnieniami marynarzy, którzy "docierali" Kaszuba.

  OdpowiedzUsuń