niedziela, 2 czerwca 2013

Baltops 2010 - FGS S80 Hyäne P6130

Początek czerwca zawsze kojarzy mi się z ćwiczeniami Baltops. Niestety w tym roku nie ma szansy na bliższe przyjrzenie się jednostkom uczestniczącym w tych manewrach. Dlatego coś z mojego archiwum pozwoli choć trochę poczuć klimat Baltopsu. 

S-80 Hyäne jest niemieckim kutrem rakietowym typu 143A. Jest to jednostka wywodząca się z założeń z czasów Zimnej Wojny. Niewielki rozmiar i silne uzbrojenie rakietowo - artyleryjskie idealnie nadające się do zwalczania wrogiej żeglugi i desantów przeciwnika. Planowane jest wycofanie tych jednostek około roku 2015.

Bibliografia
- M. Nałęcz, Niemieckie kutry rakietowe typu 143A, NTW 1996 nr 2

Kuter rakietowy typu 143A S-80 Hyane

Kutry typu 143A muszą współpracować z jednostkami zaopatrzeniowymi. W tym przypadku to A1425 Ammersee. 
Armata OTO Melara
Radar Signaal WM-27
Wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych MM-38 Exocet.

RIM-116 Rolling Airframe Missile - system do zwalczania pocisków przeciwokrętowych.

2 komentarze:

  1. Foty są o tyle ciekawe,bo pokazują że niemieckie Albtrosy mogą transportować do 18 min morskich,umożliwiających wykonywanie zadań minowych, co nie było i nie jest praktykowane na polskich okrętach rakietowych.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pewnie Niemcy uznali, że trzeba maksymalnie wykorzystać jednostki pływające. Najpierw atak rakietowy, potem dobijanie resztek z OTO Melary a na koniec ucieczka i postawienie min. Ewentualnie szybki rajd na stawianie min i możliwość samoobrony w przypadku reakcji przeciwnika.

      Usuń