wtorek, 2 lipca 2013

P-05 Skrunda

Najciekawszą jednostką Parady Morskiej 2013 był bez wątpienia łotewski okręt patrolowy Skrunda o numerze taktycznym P-05. 

Skrunda jest pierwszym na świecie katamaranem patrolowym zbudowanym w technologii SWATH a to oznacza znaczną stateczność nawet przy dużej prędkości i falach. P-05 może służyć do zadań patrolowych a także po doposażeniu jako jednostka hydrograficzna, wsparcia dla płetwonurków i zwalczania min morskich. Wszytko dzięki modułowej konstrukcji umożliwiającej instalacje odpowiedniego wyposażenia. 

Pierwsze dwie jednostki zostały wybudowane w niemieckiej stoczni Abeking&Rasmussen natomiast kolejne trzy powstały w łotewskiej stoczni. 

P-05 Skrunda na tle gdyńskiego portu.
Rufa Skrundy. Jak widać marynarz łotewski był równie zainteresowany fregatą ORP Gen. T. Kościuszko jak ja jego jednostką.
Kadłub wykonany w oparciu o technologię SWATH

Numer taktyczny P-05
Podstawowe uzbrojenie to 12,7 mm wkm M2 Browning
 Rufa jednostki
Bardzo interesujący łotewski mundur polowy. Jest to wzór wprowadzony w 2006 roku i nosi oznaczenie NBS. Krój munduru jest wyraźnie zainspirowany amerykańskim modelem ACU. Niezwykłym elementem jest jedna z plam pikselowych. Nadano jej kształt zbliżony do konturów Łotwy.
Bibliografia
- http://en.wikipedia.org/wiki/Skrunda_class_patrol_boat
- A. Dubiel, R. Wilk, "Łotewskie zakupy", Raport WTO 12\2006

0 komentarze:

Prześlij komentarz