piątek, 25 października 2013

Steadfast Jazz 2013 - SNMCMG1 w Gdyni

Steadfast Jazz 2013 to kryptonim ćwiczeń NATO i krajów partnerskich jakie rozpoczną się na początku listopada. Gdynia jest bazą wypadową dla sił okrętowych i dzięki temu będzie okazja przyjrzeć się ciekawym jednostkom. 

ENL Admiral Cowan to dawny brytyjski niszczyciel min typu Sandown. W 2006 roku został zakupiony przez estońską flotę i wcielony w 2007 roku do służby jako Admiral Cowan. Nazwa okrętu upamiętnia admirała Waltera Cowana, który od stycznia 1919  wraz z eskadrą Royal Navy, skutecznie ochraniał Estonię, Łotwę i Finlandię przed bolszewikami. 
ORP Kontradmirał Xawery Czernicki - okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej.


BNS Narcis - belgijski niszczyciel min typu Tripartite. Jednostka brała udział w operacji przeciwko Libii w roku 2011.


FGS Dillingen to niszczyciel min typu Frankenthal. Jednostka weszła do służby w 1995 roku
Bezzałogowe stanowisko MLG-27 wyposażone w działko kal. 27 mm.

HNoMS Rauma to najciekawsza jednostka wchodząca w skład SNMCMG1. Jest to poduszkowiec bocznościenny typu Oksoy. W latach 1994 - 1995 norweska flota otrzymała cztery okręty przeznaczone do działań przeciwminowych. Konstrukcja okazała się tak udana, że w następnych latach wprowadzono do służby kolejne jednostki tego typu oznaczone jako Alta.Na dziobie zainstalowana jest wyrzutnia pocisków plot MistralHNLMS Makkum to niszczyciel min typu Tripartite. Łącznie powstało ich 38 sztuk z czego 15 egzemplarzy zasiliło Koninklijke Marine. Obecnie w służbie pozostaje tylko sześć okrętów.
0 komentarze:

Publikowanie komentarza