środa, 1 stycznia 2014

Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy, Morska Jednostka Rakietowa

Od 1 stycznia 2011 roku obchodzone jest święto Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego. Dowódcą jednostki jest kmdr por. Cezary Drewniak. Głównym zadaniem NDR jest zwalczanie celów nawodnych w czasie konfliktu zbrojnego. MW RP posiada dość duży potencjał w dziedzinie pocisków przeciwokrętowych i to jest ważny element zapewniania bezpieczeństwa i odstraszania na Bałtyku.

Niestety NDR jest środkiem przeznaczonym tylko do jednego celu. Okręty zawsze można wykorzystać do wielu zadań (chociażby do działań w sojuszniczych zespołach okrętowych), czego nie można powiedzieć o lądowych wyrzutniach pocisków przeciwokrętowych.  Mam jednak nadzieję, że uda się odbudować i unowocześnić siły okrętowe i NDR stanie się uzupełnieniem a nie zastępstwem dla jednostek nawodnych.

31 grudnia 2014 roku decyzją MON, NDR został rozformowany a na jego miejsce została powołana Morska Jednostka Rakietowa. Od 2015 roku 1 stycznia obchodzone jest święto Morskiej Jednostki Rakietowej. W grudniu 2014 roku podjęto decyzję o zakupie wyposażenia dla drugiego dywizjonu ogniowego.
Siemirowice - przeszłość i przyszłość na jednym zdjęciu.
Stacja radiolokacyjna TRS-15C na podwoziu Jelcza P882 D.43 8x8. Głównym zadaniem tego zestawu jest namierzanie i wskazywanie celów dla rakiet NSM wchodzących w skład NDR.Wóz łączności.

Pojazd transportowo-załadowczy przeznaczony do transportu kontenerów z pociskami NSM.

Wóz dowodzenia i kierowania uzbrojeniem.
Kontenery rakiet NSM.


NUR-22-N(3D) - stacja radiolokacyjna na podwoziu ciężarówki Jelcz P662D.43. Wozy te wchodzą w skład dywizjonów przeciwlotniczych MW RP i ich zadaniem jest naprowadzanie armat przeciwlotniczych S-60 systemu Blenda. W przypadku konfliktu zbrojnego NDR będzie znajdować się pod parasolem ochronnym dywizjonów przeciwlotniczych. W przyszłości należałoby jednak zainwestować w skuteczniejsze i nowocześniejsze zestawy plot do osłony jednostek MW RP znajdujących się na lądzie.

Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy Siemirowice.

0 komentarze:

Publikowanie komentarza