czwartek, 17 kwietnia 2014

TCG Gaziantep czyli turecka fregata w Polsce

W dniach 16 - 20 kwietnia w Polsce gości turecka fregata TCG Gaziantep. Okazją do wizyty jest okrągła rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją.

TCG Gaziantep to fregata rakietowa klasy Gabya. Jest to zmodernizowana jednostka Oliver Hazard Perry. Turcy przejęli amerykańskie fregaty i zmodernizowali je w oparciu o własny przemysł zbrojeniowy. Pierwsze trzy jednostki zostały poddane przedłużeniu pokładu startowego celem uzyskania standardu Long Hull. Dzięki temu możliwe jest bazowanie śmigłowców S-70-B2 Seahawk zamiast SH-2G. Kolejnym etapem była instalacja nowego systemu walki GENESIS dzięki czemu usprawniono cały system zarządzania walką i kierowania ogniem.

Pierwsze cztery jednostki seryjne posiadają uzbrojenie identyczne jak okręty amerykańskie. Kolejne cztery mają wymienioną pojedynczą wyrzutnię Mk 13 na Mk 41 VLS i zmieniony zestaw sensorów. Wszystko to znacznie usprawniło jednostki i dało tureckiemu przemysłowi szansę na rozwój. Szkoda, że polskie fregaty nie zostały zmodernizowane tak jak jednostki tureckie przy pomocy własnych specjalistów.

Bibliografia
- http://turkishnavy.net/frigates/gabya-o-h-perry-class/
 Godło i motto TCG Gaziantep.
  TCG Gaziantep nosił wcześniej nazwę USS Clifton Sprague.  Mustafa Kemal Atatürk czuwa nad laickością Turcji. 
  Dowódca okrętu w czasie oprowadzania po jednostce.


  Wyrzutnie celów pozornych.
Wyrzutnia Mk 13 i pocisk przeciwlotniczy Standard SM-1MR
 Moment chowania pocisku do wnętrza magazynu amunicji. Fregata może przenosić 36 sztuk SM-1MR i 4 sztuki pocisków przeciwokrętowych Harpoon.


 Wyrzutnia Mk 32 torped Mk 46 Mod 5. Służą one do zwalczania okrętów podwodnych
  OTO Melara 76 mm.

  Zestaw przeciwlotniczy Phalanx.
 12,7 mm wkm M2 Browning. Na pokładzie śmigłowcowym znajdowała się dość ciekawa maszyna pokładowa, którą dokładnie opiszę w osobnej notce.
  TCG Gaziantep w porcie gdyńskim


 Dzięki tureckim marynarzom moja kolekcja została wzbogacona o czapkę TCG Gaziantep. Teraz trzeba postarać się o czapkę USS Clifton Sprague.

0 komentarze:

Publikowanie komentarza