poniedziałek, 28 lipca 2014

W-3T w Marynarce Wojennej

28 lipca mija 25 lat od momentu wprowadzenia śmigłowców W-3 na wyposażenie Marynarki Wojennej. Warto przybliżyć sylwetkę pierwszych morskich W-3. 

28 lipca 1989 roku 18. Eskadra Lotnictwa Łącznikowego Marynarki Wojennej (w grudniu 1989 r. została przemianowana na 18. Eskadrę Lotnictwa Ratowniczo-Łącznikowego Marynarki Wojennej) wzbogaciła się o śmigłowiec W-3T n\b 0209. Kolejna maszyna W-3T przybyła na Babie Doły 31 sierpnia 1989 roku. 

Głównym zadaniem W-3T są zadania transportowo-łącznikowe i loty dyspozycyjne na rzecz nieistniejącego już Dowództwa Marynarki Wojennej (obecnie Inspektorat Marynarki Wojennej).

Początkowa służba W-3T w Marynarce Wojennej miała za zadanie wprowadzenie poprawek do projektu W-3 i dostosowanie go do potrzeb wojska. W późniejszym okresie została opracowana specjalistyczna wersja W-3RM przeznaczona do działań poszukiwawczo-ratowniczych. Wojska Lądowe i Siły Powietrzne również otrzymały dedykowane dla ich potrzeb wersje W-3.

Obecnie W-3T przechodzą remont i modyfikację w zakładach WSK PZL Świdnik. Po zakończeniu tego procesu wyposażenie kabin będzie identyczne z ratowniczymi W-3WARM. Dzięki temu będzie możliwe szkolenie pilotów ratowniczych W-3 bez używania do tego maszyn przeznaczonych do dyżurów ratownictwa. Dodatkowo w zmodernizowanych W-3 będzie możliwy transport chorych nad terenami lądowymi. Ciekawe w jakim malowaniu? Mam dziwne przeczucie, że pożegnamy się z dotychczasowym wyglądem na rzecz klasycznego biało-czerwonego malowania śmigłowców SAR. 

Warto pamiętać, że wojskowa kariera W-3 Sokół została zapoczątkowana przez W-3T n\b 0209.

Bibliografia
- J. Ciślak, "Polska Marynarka Wojenna 1995", 
- M. Konarski, "Tradycje polskiego lotnictwa morskiego. Kalendarium wydarzeń".
- http://lotniczapolska.pl/Swidnik-zmodernizuje-Sokoly-i-Anakondy,33592


W-3T n\b 0209.
Pierwszy W-3 w wojsku.

W-3T n\b 0304 "Babcia".

0 komentarze:

Prześlij komentarz