poniedziałek, 23 lutego 2015

ORP Gniezno

23 lutego 1990 roku podniesiono banderę na ORP Gniezno. Matką chrzestną okrętu była Halina Ostrzycka - wieloletnia kierownik Wydziału Oświaty w Urzędzie Miejski.

Jednostki projektu 767 miały zastąpić średnie okręty desantowe projektu 770\771. Doktryna Układu Warszawskiego przewidywała desant 7. Łużyckiej Dywizji Desantowej na tereny Danii. Niezbędne były nowe jednostki mogące zastąpić okręty typu Północny. Prace projektowe zakładały okręty o znacznym stopniu skomplikowania. Miały być uzbrojone w armaty AK-176M wyrzutnie niekierowanych pocisków rakietowych kal. 122 mm i przenosić na pokładzie 10 czołgów T-72 lub 17 BWP-1. Ostatecznie wybrano projekt zakładający budowę mniejszych jednostek mogących przenosić 5 czołgów T-72 i uzbrojonych w zestawy ZU-23-2M Wróbel. Do wsparcia ogniowego desantu planowano wybudować specjalistyczne okręty. 
W połowie lat osiemdziesiątych zamierzano całkowicie wymienić flotę jednostek desantowych, która miała się składać z:
- jednego okrętu dowodzenia desantem proj. 769 Jarząbek
- dwunastu okrętów desantowych proj. 767 Brzegówka
- czterech okrętów wsparcia ogniowego proj. 768 Orłosęp
- dwunastu kutrów desantowych proj. 719 Droździk
- dwunastu małych okrętów desantowych
Kryzys ekonomiczny i zmiany doktryny militarnej Polski doprowadziły do wycofania jednostek proj. 770\771 i wprowadzeniu na ich miejsce pięciu okrętów proj. 767 i trzech kutrów desantowych proj. 719.

ORP Gniezno wraz z pozostałymi jednostkami tego typu aktywnie uczestniczy w ćwiczeniach z Wojskiem Polskim jak i siłami NATO. Dawni potencjalni przeciwnicy stali się naszymi sojusznikami. Okręty nie są już jednostkami desantowymi ale transportowo-minowymi. Wypełniają ważne zadania w systemie obronnym państwa. Nie wiadomo jak potoczą się losy jednostek tej klasy po tym jak zostaną wycofane okręty proj. 767. Kiedy to nastąpi? Tylko MON raczy wiedzieć. Najważniejsze żeby Polska nie straciła możliwości transportu wojsk i techniki na nieprzygotowany brzeg.
Bibliografia
- J. Ciślak, Polska Marynarka Wojenna 1995,
- J. Ciślak,  Okręty transportowo-minowe projektu 767, "MSiO 2012", nr 9, 
- J. Ciślak, Orłosęp i Jarząbek. Nieznane okręty dla polskich sił desantowych, "MSiO. Wydanie specjalne 2014", nr 3.

ORP Gniezno podczas parady z okazji święta MW RP w 2018 roku. 


 ORP Gniezno w czasie remontu w Stoczni Marynarki Wojennej, czerwiec 2013. 0 komentarze:

Publikowanie komentarza