piątek, 4 września 2015

Chrzest i wodowanie ORP Kormoran

4 września odbyła się uroczystość chrztu i wodowania ORP Kormoran. Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. należąca do Grupy Kapitałowej REMONTOWA HOLDING S.A podjęła się zbudowania niszczyciela min. Po raz pierwszy w Polsce wykorzystano stal amagnetyczną. Okręt będzie platformą z której będą działać środki przeciwminowe. Planowane wejście do służby w 13. Dywizjonie Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety, przewidziano na IV kwartał 2016 roku. Mają powstać jeszcze dwa okręty tego typu, które zastąpią wszystkie niszczyciele min proj. 206FM.

Podstawowe zadania ORP Kormoran:
 • ·         Wyszukiwanie oraz zwalczanie min morskich;
 • ·         Eskortowanie statków i okrętów przez zaminowane akweny wodne;
 • ·         Wykrywanie i zwalczanie środków dywersji podwodnej;
 • ·         Zdalne sterowanie bezzałogowymi środkami do zwalczania i wykrywania zagrożeń minowych;
 • ·         Ograniczony udział w akcjach ratowniczych. 

Okręt będzie początkowo uzbrojony w działko 23 mm ZU-23-2MR Wróbel II. W przyszłości ten zestaw ma zostać wymieniony na morską armatę 35 mm KDA. Pozostałe uzbrojenie do wkm 12,7 mm i pociski przeciwlotnicze Grom. ORP Kormoran będzie wyposażony w bezzałogowe środki do wykrywania i zwalczania zagrożeń minowych.

Rok 2015 dla MW RP okazał się niezwykle bogaty. W lutym podniesiono banderę na motorówkach hydrograficznych a w lipcu i wrześniu zwodowano dwa nowoczesne okręty. Proces wymiany okrętów jest nieunikniony w celu zachowania zdolności bojowych MW RP.

Podziękowania dla stoczni Remontowa Shipbuilding SA za pomoc w realizacji materiału zdjęciowego.

Niszczyciel min ORP Mewa wczesnym rankiem przybył na uroczystość chrztu i podniesienia bandery na ORP Kormoran. W latach 1989-92 dowódcą ORP Mewa był Andrzej Karweta. Matką chrzestną ORP Kormoran została pani Maria Karweta. Marynarka Wojenna to ciągłość, cierpliwość i tradycja. 

ORP Kormoran w pływającym doku.Wodowanie i chrzest obserwowała liczna grupa zaproszonych gości z Prezes Rady Ministrów Ewą Kopacz na czele.
Matką chrzestną okrętu została pani Maria Karweta. Jej mąż admirał Andrzej Karweta zginął w katastrofie smoleńskiej. Przez wiele lat służył na trałowcach\niszczycielach min. Zaangażowanie męża w sprawy morskie, a zwłaszcza działania przeciwminowe doprowadziły do tego, że pani Maria Karweta została wybrana na matkę chrzestną ORP Kormoran.
 Matka chrzestna okrętu - Maria Karweta i dowódca ORP Kormoran - kmdr ppor. Michał Dziugan.
 
Poświęcenie okrętu przez duchownych różnych obrządków.
 Nadaję ci imię ORP Kormoran. Moment rozbicia butelki od szampana o burtę okrętu.
Za jakiś czas ORP Kormoran zastąpi ORP Mewa.


2 komentarze:

 1. Bardzo dziękuję za galerię. Jedno z nielicznych źródeł pokazujące Kormorana na wodzie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę czekałem na moment aż Kormoran będzie holowany do docelowego miejsca. Jak widać warto było :)

   Usuń