niedziela, 27 września 2015

Fregata Latouche-Treville w Gdyni

Od 25 do 28 września 2015 roku w gdyńskim porcie cumować będzie francuska fregata Latouche-Treville. Po zakończonych ćwiczeniach Northern Coast 2015 okręt przybył do Gdyni wraz z ORP Kaszub. Francuzi bardzo często goszczą w polskich portach. Wizyty nasiliły się wraz z zaostrzeniem się stosunków z Rosją.

FS Latouche-Treville to ostatni okręt typu Georges Leygues. Jednostki tego typu są przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych i zabezpieczania francuskich okrętów podwodnych o napędzie nuklearnym. Dodatkowo mogą zwalczać cele nawodne i powietrzne. Okręt jest w służbie już od 25 lat, ale zachowuje duży potencjał bojowy. Jednostka ma zostać wycofana pomiędzy 2020 a 2025 rokiem. Zostanie zastąpiona przez konstrukcję francuską.

Nazwa Latouche-Treville pochodzi od nazwiska francuskiego admirała biorącego udział w amerykańskiej wojnie o niepodległość, rewolucji francuskiej i wojnach napoleońskich.

FS Latouche-Treville (D646). Rufa i holowany sonar.


 GIAT modèle 68 czyli 100 mm działo okrętowe.


 Radar kierowania ogniem.
 Mostek. 
 Na okręcie korytarze mają takie same nazwy jak miasta partnerskie fregaty.
Działko 20 mm przeznaczone do zwalczania zagrożeń asymetrycznych.
 Nieśmiertelny 12,7 mm wkm M2 Browning.

Simbad czyli podwójna wyrzutnia pocisków przeciwlotniczych Mistral.
Wyrzutnia pocisków przeciwlotniczych Croatale.

Wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych MM-38 Exocet. O ich skuteczności przekonali się Brytyjczycy w czasie wojny falklandzkiej. Na rufie okrętu znajduje się holowany sonar do wykrywania okrętów podwodnych.

Pokład lotniczy. Niestety w czasie wizyty w Gdyni na pokładzie okręty nie było śmigłowców Lynx.

Francuska fregata w Gdyni. Oczywiście cumuje przy Nabrzeżu Francuskim.

0 komentarze:

Publikowanie komentarza