niedziela, 4 października 2015

Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu - dzień otwarty 2015

Z okazji święta Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych został zorganizowany dzień otwarty połączony z prezentacją zbiorów Muzeum Broni Pancernej. Od dłuższego czasu planowałem ponownie odwiedzić MBP i zrobić porządny materiał zdjęciowy. W 2017 roku muzeum ma przenieść się do nowej siedziby. Obecna lokalizacja jest niekorzystna dla zwiedzających, którzy ze zbiorami mogą się zapoznać głównie w czasie dni otwartych CSWL.

T-34\85
 Na placu apelowym odbył się pokaz wyszkolenia żołnierzy CSWL. W symulowanej akcji wykorzystano dwa transportery Rosomak i dwa wozy HMMWV.
Działko Rosomaka. Amerykanie po latach uznali, że lepiej jest jak KTO są uzbrojone w coś większego niż wkm 12,7 mm.  HMMWV należący do Wojska Polskiego.

Tankietka TKS. Wóz ten został przekazany przez Norwegię i odbudowany.

 Karabin maszynowy Hotchkiss wz. 25.
Samochód pancerny wz. 34.
Czołg lekki T-70. Wozy tego typu używano przez jednostki Wojska Polskiego walczące na froncie wschodnim. Po wojnie wykorzystywano je do zwalczania partyzantów UPA. Ten konkretny egzemplarz został uszkodzony przez Ukraińców a po zakończeniu walk umieszczony na cokole w Baligrodzie. Później trafił do Poznania a następnie został poddany renowacji.

 Miejsce kierowcy w czołgu T-70.
 Działo kal. 45 mm. Czołg T-34\85.

 Lekki czołg PT-76. Wóz przeszedł remont i może być prezentowany w ruchu.M-47 Patton przekazany MBP przez Norwegię. Obecnie nosi malowanie francuskiego 5e régiment de cuirassiers.


M-60A1 przekazany przez Grecję.

Wóz zabezpieczenia technicznego M88. Dar rządu Norwegii dla Polski służy jako eksponat muzealny, ale również do prac na rzecz MBP. T-72M.

T-72M i PT-91 Twardy.


PT-91 Twardy. Ostatni czołg opracowany w Polsce.

Nieśmiertelny Gustlik na PT-91 Twardy.Wieża PT-91 Twardy.
Wieża T-72M.
Trenażer nauki jazdy czołgiem.
Chevrolet C60S w barwach 5. Kresowej Dywizji Piechoty.

Jelcz 442 Bartek. Następca Stara 266 i 944.
Ził 111.
Volvo 760. Samochód używany przez Lecha Wałęsę i Aleksandra Kwaśniewskiego.
Opancerzona Toyota Land Cruiser. Wóz ten był użytkowany przez BOR w Iraku. W 2007 roku uczestniczył w zamachu na ambasadora RP w Iraku, generała Ryszarda Pietrzyka.

Ślady po kulach wystrzelonych przez terrorystów. Dziś nazywa się takich ludzi umiarkowaną opozycją.

2S7 Pion. Działo samobieżne kal. 203 mm zdolne do przenoszenia pocisków jądrowych.
9K52 Łuna.
Sd.Kfz 6.
StuG IV.
IS-3.
T-72 Wilk. Protoplasta czołgu PT-91 Twardy.
T-34\85 Rudy. Pojazd ten był używany jako pomoc dydaktyczna. Ale jego najsłynniejszą rolą był udział w serialu "Czterej pancerni i pies". Filmowcy wykorzystali kadłub do kręcenia zdjęć wewnątrz czołgu. 
Muzeum Broni Pancernej nie mogłoby funkcjonować gdyby nie pasjonaci. Rekonstruktorzy, historycy, żołnierze, hobbyści i mechanicy poświęcają mnóstwo czasu aby pojazdy mogły się prezentować zupełnie jak w latach ich świetności.
Nie sposób słowami wyrazić tego co dla rozwoju MBP zrobił ppłk. Tomasz Ogrodniczuk. Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu udało się zrealizować wiele projektów, które za dwa lata będzie można oglądać w nowej siedzibie muzeum. Na zdjęciu ppłk. Tomasz Ogrodniczuk w swoim naturalnym pancernym środowisku.

8 komentarze:

 1. Po pierwsze
  M47 otrzymaliśmy z Norwegii a nie Grecji. Z Grecji, trafiły do MBP dwa inne Pattony M48 i M60.

  Po drugie
  T34/84 z powycinanym pancerzem służył jako pomoc dydaktyczna i wiele lat później dopiero został zauważony przez filmowców i użyty do kręcenia zdjęć wewnątrz czołgu podczas kręcenia drugiej i trzeciej serii "Czterech pancernych i psa"

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za sprostowanie, zaraz poprawię. Jak widać lepiej żebym pozostał przy morskich tematach ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Hm może mało kto wie ale też miałem przyjemność wzbogacić zbiory MBP w Poznaniu ...
  Transporter artyleryjski MTS typ 306 który w latach 80 - 90 był na stanie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Inzynieryjnych i malo brakowało aby został pocięty na żyletki.
  Wystarczył jeden telefon do kustosza MBP jeszcze wtedy kpt Tomasza Ogrodniczuka aby znalazł sie on w Poznaniu
  Pozdrawiam
  st.chor. sztab. rez Ryszard Łodzikowski
  Wrocław

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brawo. Dzięki takim osobom jak Pan czy Tomasz Ogrodniczuk przyszłe pokolenia będą mogły podziwiać ten pojazd.

   Pozdrawiam

   Usuń
 4. Ja mam tez osobistą satysfakcję iż dołożyłem małą cegiełkę - eksponat do MBP . Dzięki jednej informacji i rozmowy telefonicznej z kustoszem muzeum - jeszcze wtedy kpt. Tomaszem Ogrodniczukiem udało się ocalić od pocięcia na żyletki transporter artyleryjski MTS ( pojazd typ 306 ) . Transporter który od początku lat osiemdziesiątych stał na ZN ( Zapasie Nienaruszalnym ) Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Inżynieryjnych a później na składzie materiałowym na Ołtaszynie we Wrocławiu. Pojazd który na dzień dzisiejszy jest jedynym zachowanym w komplecie i jeżdżącym w Polsce tego typu ciągnikiem artyleryjskim z Hydropneumatycznym Układem Przeniesienia Napędu ( rok produkcji 1982 ).
  Pozdrawiam z Wrocławia
  st.chor. sztab. rez Ryszard Łodzikowski

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety ze względu na tłum ludzi wewnątrz garażu, zdjęć wozu nie zrobiłem. Ale przy następnej wizycie to będzie mój cel numer jeden.

   Usuń
 5. Polecam również wizytę we Wrocławskim Muzeum :
  http://www.wroclaw.pl/nieznany-wroclaw-zwiedzamy-dawne-muzeum-wojsk-inzynieryjnych

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba trzeba będzie kiedyś tam się wybrać. Dziękuję za informację o tej placówce :)

   Usuń