wtorek, 21 czerwca 2016

Balt Military Expo 2016

W Gdańsku odbyła się kolejna edycja targów Balt Military Expo. W tym roku widać było mniejszy rozmach niż dwa lata temu. Chyba producenci nie wierzą w kolejne zapewnienia MON, że teraz ruszą duże programy okrętowe dzięki którym zostanie unowocześniona MW RP. Kolejne władze mają swoje koncepcje do czego wykorzystać ten dziwny twór. Zagrożenia na morzu nie maleją a polskie okręty nie młodnieją.

Dwa lata temu Remontowa wystawiła model niszczyciela min Kormoran. Wkrótce ta jednostka rozpocznie próby na morzu. W czasie Balt Military Expo pojawiało się wiele modeli okrętów dla MW RP. Tylko Kormoran i Ślązak zostały zrealizowane w metalu.
 Model Trytona.
Damen zaprezentował model korwety Sigma 9813, która będzie konkurować o zdobycie zamówienia na okręty obrony wybrzeża Miecznik. Saab Kockums A26 czyli propozycja na nowy o.p dla Polski.
  ThyssenKrupp Marine Systems - model okrętu podwodnego typu 214.
 DCNS zaprezentowała dwa modele okrętów podwodnych Model wyrzutni RBS-15.
Kongsberg i Saab rywalizują w dziedzinie pocisków przeciwokrętowych. W Polsce udało się podzielić rynek pomiędzy dwie konstrukcje. Na okrętach są szwedzkie RBS-15 a w Nadbrzeżnym Dywizjonie Rakietowym.


 Dawno nie widziani na BME Izraelczycy zaprezentowali pocisk przeciwlotniczy Barak 8.


 Torpedy F 21i MU-90 prezentowana na stoisku DCNS.
 Bae Systems skupiło się na systemach artyleryjskich. Mk.4 kal.40 mm i Mk.3 kal. 57mm.

 Wyrzutnia Sylena.
Po raz pierwszy na Balt Military Expo zaprezentowali się wystawcy z Indonezji. Ich propozycja to samoloty patrolowe dla MW RP.


 AW-149 czyli niedoszły kandydat na śmigłowiec wielozadaniowy dla Polski.

 Augusta Westland AW-101 Merlin. Ręczny granatnik powtarzalny RGP-40 WLKM 12,7 mm produkcji ZM Tarnów. Broń ta przeznaczona jest do zamontowania na okrętach i szybkich jednostkach patrolowych. Straż Graniczna pokazała sprzęt przeznaczony do wykrywania i obserwacji nielegalnej emigracji.Żandarmeria Wojskowa.Targi Balt Military Expo odwiedził wiceminister MON - Bartosz Kownacki. Szczególną uwagę poświęcał stoiskom, które prezentowały propozycje przyszłych jednostek dla MW RP. Zobaczymy co wyjdzie z tych ambitnych planów odbudowy polskiej floty.

2 komentarze:

 1. hmmm... model CN235 z wingletami? CN235W ?
  poza tym... "duży Alex" jest... mały :-)
  i z takich spostrzeżeń....
  SG/ŻW... wszyscy unikają jak ognia kupowania/korzystania z polskich pojazdów (jelcze) czy też z polskich sensorów (opto czy radiolok.). Tutaj zdecydowanie wskazałbym "dobrej zmianie" aby coś z tym zrobić, bo aż taka absencja polskich produktów oznacza naprawdę skuteczny lobbing.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widocznie złe doświadczenia związane z polskimi produktami. Pamiętaj, że w szalonych latach 90-tych i na początku XXI wieku polscy producenci mieli kłopoty z jakością i odpowiednimi pojazdami. Niemniej uważam, że służby powinny wybierać jak najlepszy produkt. Honkery w Iraku były dobre bo polskie, ale nie zapewniały takich możliwości jak inne pojazdy.

   Usuń