środa, 29 czerwca 2016

ORP Gen. T. Kościuszko w SNMG 2

29 czerwca 2016 roku fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko wyruszyła na Morze Śródziemne. Polski okręt dołączy do SNMG2 (Standing NATO Maritime Group 2) i rozpocznie misję polegającą na zwalczaniu terroryzmu i nielegalnego przekraczania morskich granic UE. 

Fregaty OHP miały być rozwiązaniem tymczasowym. Ze względu na cięcia budżetowe i fiasko programu Gawron muszą wypełniać rolę konia roboczego polskiej floty. Czynnie uczestniczą w zespołach okrętowych NATO a także reprezentują Polskę na międzynarodowych ćwiczeniach. Udaje się realizować te zadania nawet mimo niesprawności niektórych systemów na okrętach. Tradycyjnie Polacy muszą improwizować żeby wykonywać to co do nich należy.

Żywotność techniczna tych jednostek nie jest nieograniczona i niezbędna jest wymiana pokoleniowa sprzętu w MW RP. Inaczej setki specjalistów wyszkolonych na pokładach fregat rozejdą się i ich doświadczenie zostanie zmarnowane. 

Podziękowania dla Marynarki Wojennej RP i załogi kutra K-9 za pomoc przy realizacji materiału.

Na wyrzutni Mk.13 zaprezentowano szkolny pocisk przeciwlotniczy SM-1.


Okręt został doposażony w wkm służące do zwalczania zagrożeń asymetrycznych.
JW Formoza.


Prezydent RP Andrzej Duda przekazał banderę wojenną dla okrętu.

Ksiądz kapelan Marynarki Wojennej RP.

Załoga ORP Gen. T. Kościuszko. 
 Na pokładzie ORP Gen. T. Kościuszko zaokrętowano zespół sił specjalnych z JW Formoza.

Formoza przez długi czas towarzyszyła okrętowi.


Okręt prezentuje się niezwykle okazale z tak dużą banderą wojenną. W czasie misji na Morzu Śródziemnym załoga z dumą będzie prezentowała polskie barwy.


Okręt wychodził z portu w Gdyni przy dźwiękach piosenki AC/DC.


Dzięki uprzejmości Marynarki Wojennej RP i kunsztowi załogi kutra K-9 mogłem zobaczyć ORP Gen. T. Kościuszko na wodach Zatoki Gdańskiej. Okręt czekał na śmigłowiec pokładowy Kaman SH-2G.

Fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko.
Kaman SH-2G Super Seasprite n\b 163544. Śmigłowiec pokładowy jest bardzo ważnym elementem współczesnego okrętu. Może prowadzić działania rozpoznawcze, zwalczania okrętów podwodnych i nawodnych a także współpracować z siłami specjalnymi. Ta ostatnia cecha szczególnie przyda się w czasie działań na Morzu Śródziemnym. Na pokładzie fregaty zaokrętowano zespół operatorów JW Formoza, który będzie wykonywał działania zapobiegające terroryzmowi i przemytowi ludzi do Europy.Oglądałem już dwa lądowania śmigłowca  Kaman SH-2G z dachu hangaru, więc przyszedł czas żeby to zobaczyć z pokładu kutra K-9.
2 komentarze:

  1. te małe łodzie Formozy widziałem w Toruniu pod mostem drogowym odbijanym z rąk "zielonych ludzików"

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Łodzie mogły należeć do JW GROM. Ich zaletą jest łatwość w transporcie (samochód, samolot, śmigłowiec).

      Usuń