sobota, 14 stycznia 2017

Bezpieczna Polska 2017 - Gdynia

Z okazji przybycia wojsk amerykańskich do Polski w miastach w całej Polsce zorganizowano pikniki plenerowe pod hasłem Bezpieczna Polska. Gdyńska impreza miała praktycznie identyczny program co lipcowe wydarzenie o nazwie Ogólnopolskie Dni NATO. 

ORP Sęp (295) - okręt podwodny typu Kobben. W tym roku będzie obchodzić 15 lat służby w MW RP. Wcześniej od 1966 do 2002 roku służył w norweskiej flocie. Nadal brak jakichkolwiek rozstrzygnięć odnośnie nowych okrętów podwodnych. Wkrótce może się okazać, że zostaliśmy pozbawieni jakichkolwiek zdolności podwodnych. Wycofanie Kobbenów powinno rozpocząć się w tym roku natomiast ORP Orzeł dochodzi do siebie po długotrwałym remoncie w Stoczni Marynarki Wojennej.
ORP Flaming (621) - niszczyciel min proj. 206FM. Następca tych jednostek czyli ORP Kormoran przechodzi właśnie próby morskie. ORP Grom (423) mały okręt rakietowy proj. 660M. Tak naprawdę trzy Orkany to podstawowa siła uderzeniowa MW RP na morzu. Najprawdopodobniej to ostatni przedstawiciel okrętów typowo rakietowych w polskiej flocie. Przyszłe jednostki mają być uniwersalne i wielozadaniowe. O okrętach rakietowych ostatnio pisałem na portalu Wiekdwudziesty.pl

Polskie okręty rakietowe 1964 - 2016 - wiekdwudziesty.plNiestety Anakonda MOSG wykonała rano tylko jeden przelot. Szkoda, że nie powtórzono pokazu z lipca.
Mi-24D z 49. Bazy Lotniczej

Mi-14PŁ z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego. Anulowanie zakupu Caracali sprawiło, że załogi i personel z Darłowa czeka wielka niewiadoma. Na mieście mówią, że zostaną zakupione AW-101 w wersji SAR i ZOP. Mimo piękna tej konstrukcji będzie to strzał w kolano ze względu na drogą eksploatację. Producent też jakoś nie jest zbytnio godny zaufania ze względu na opóźnienia remontów i modernizacji Anakond.


Kontener startowy rakiet RBS-15 Mk.3
Stacja radiolokacyjna TRS-15C na podwoziu Jelcza P882 D.43 8x8. Głównym zadaniem tego zestawu jest namierzanie i wskazywanie celów dla rakiet NSM wchodzących w skład Morskiej Jednostki Rakietowej.
Wyrzutnia Morskiej Jednostki Rakietowej. Plan zakupu drugiego dywizjonu MJR wzmacnia nasze zdolności do rażenia celów nawodnych i lądowych. Ale jest to system do użycia wyłącznie w czasie W.
 Stacja radiolokacyjna NUR-41.Niby zwyczajny Star 266 ale nic bardziej mylnego. To transporter 120 mm moździerza 2S12 Sani. Ten niezwykły pojazd zaprezentowała 7. Brygada Obrony Wybrzeża a konkretnie 1. batalion zmechanizowany z Lęborka. 


Wyładunek moździerza odbywa się za pomocą skomplikowanego urządzenia i specjalnie opracowanych prowadnic.
 120 mm moździerz 2S12 Sani

 LM-60
12,7 mm wielkokalibrowy karabin wyborowy Tor.
 7,62 mm karabin wyborowy SAKO TRG-21.

0 komentarze:

Prześlij komentarz