sobota, 11 marca 2017

Amerykańskie hełmy kevlarowe na fregatach typu Oliver Hazard Perry

Tak przypadkowo się składa, że wpis numer 400 na blogu będzie dotyczył hełmów używanych na polskich i amerykańskich okrętach. 

Począwszy od połowy lat osiemdziesiątych na pokładach fregat typu Oliver Hazard Perry używano dwóch typów hełmów kevlarowych - Mk. 4 Phonetalker i PASGT. 

Mk.4 Phonetalker to hełm przeznaczony dla marynarzy obsługujących urządzenia łączności. Duże nisze pozwalają na bezproblemowe użycie zestawów łączności o stosunkowo dużych gabarytach. 

Po przejęciu przez MW RP fregat typu Oliver Hazard Perry hełmy tego typu nie były używane przez polskich marynarzy. Prezentowany egzemplarz stanowił wyposażenie FFG-9 lub FFG-11.


Hełm PASGT to następca legendarnego stalowego M-1. Od 1983 roku stawał się podstawowym wzorem w siłach zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Znalazł się również na pokładach okrętów typu Oliver Hazard Perry. Prezentowany poniżej egzemplarz nie został poddany modernizacji i był używany w takim stanie w jakim trafił do Polski.


Niewielka część PASGT została poddana modernizacji (w Stanach Zjednoczonych lub w Polsce) polegającej na wymianie paska na bardziej komfortowy i przemalowaniu na kolor czarny. Tego typu hełmy używano w grupach abordażowych działających z pokładów FFG-9 i FFG-11.


Obecnie na pokładach OORP Gen. Kazimierz Pułaski i Gen. T. Kościuszko używa się wyłącznie hełmów kompozytowych produkowanych przez Maskpol - wz. 2005 w wersjach z trzy i czteropunktową podpinką. Amerykańskie PASGT były rozwiązaniem przejściowym.

4 komentarze:

 1. Fajne egzemplarze.

  OdpowiedzUsuń
 2. "Niewielka część PASGT została poddana modernizacji (w Stanach Zjednoczonych lub w Polsce" - w Polsce a dokładnie na ORP "Gen.K.Pułaski" Byłem świadkiem tej modernizacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie a czy można prosić o jakieś szczegóły?

   Usuń