środa, 20 września 2017

Atlantic Resolve 2017 - Wielka Czerwona Jedynka w Gdańsku

Po raz kolejny w tym roku gdański terminal kontenerowy DCT stał się miejscem rozładunku US Army, która przybyła do Polski w ramach operacji Atlantic Resolve. W marcu b.r. pojawiły się pojazdy logistyczne należące do 4. Dywizji Piechoty i 101. Dywizji Powietrznodesantowej. 

Tym razem w DCT wyładowywane są pojazdy pancerne i logistyczne należące do 1. Dywizji Piechoty potocznie zwanej Wielką Czerwoną Jedynką. Nie pozostało więc nic innego niż spełnić swoje największe fotograficzne marzenie czyli eszelon. Nie wiem czy to efekt filmu Kroll (legendarna scena załadunku T-72 w deszczu) czy wspomnienia z dzieciństwa kiedy to widziałem liczne pociągi załadowane pojazdami wojskowymi. Jedno było pewne, że trzeba w końcu sfotografować eszelon. O tym jak czekałem na to wydarzenie lub o rozmowach z kolegą z branży na tematy militarne można napisać małą nowelę. Kiedy wszystko wskazywało, że znowu wrócę z pustą karta pociąg ruszył i trzykrotnie miałem okazję żeby go podziwiać.

Amerykański eszelon z czołgami Abrams.

Pierwszy pojazd i już rarytas. M60 AVLB czyli podwozie starego Pattona przeznaczone do przewozu i postawienia mostu. Niestety bez samego mostu, ale patrząc na doświadczenia z Bradleyami mogłoby się to źle skończyć podczas spotkania z pruskim dworcem.
M60 AVLB, 82nd Engineer Battalion, 2nd Armored Brigade Combat Team, 1st Infantry Division Big Red One

M1 ABV (Assault Breacher Vehicle) - wóz przeznaczony do usuwania min i tworzenia przejścia przez pola minowe.

M1 ABV, 82nd Engineer Battalion, 2nd Armored Brigade Combat Team, 1st Infantry Division Big Red One

 M88A1 - wóz zabezpieczenia technicznego.

 Potem już były zwykłe czołgi M1 Abrams.
M1 Abrams, 1st Battalion, 63rd Armor Regiment, 2nd Armored Brigade Combat Team, 1st Infantry Division Big Red One.

 Drugie podejście do eszelonu.


 Trzecie podejście do eszelonu.
 Abramsy w Gdańsku.Na koniec bonus czyli lokomotywa spalinowa SM-42 obsadzona przez żołnierzy wchodzących w skład 2nd Armored Brigade Combat Team, 1st Infantry Division Big Red One

2 komentarze:

 1. Witam

  Bardzo fajna fotorelacja. Jako, że tematyka kolejowa [a i również militarna] jest mi bliska, pozwolę sobie umieścić link do tej strony na naszym forum: forum.modelarstwo.info

  Pozdrawiam
  Bart

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję. Widziałem sporo wejść z tego forum.

   Usuń